Posle poruke turskog predsednika Erdogana da ne podržava ulazak dve skandinavske zemlje u NATO, njegov savetnik „pojasnio“ turski stav
Turskoj, navodno, smeta što u ovim zemljama deluju ogranci organizacija koje podržavaju nezavisnost Kurdistana – ogromne regije u Turskoj gde živi preko 20 miliona Kurda a koje Ankara decenijama drži u pokorstvu uz pomoć oružja i sile.
Turska ne nastoji direktno da obori pristupanje Švedske i Finske bloku NATO-a koji predvode SAD, rekao je Rojtersu u subotu glavni savetnik predsednika Redžepa Tajipa Erdogana Ibrahim Kalin. Bez obzira na to, zabrinutost Ankare u vezi sa organizacijama za koje smatra da su „terorističke“ koje deluju u ovim zemljama mora se rešiti, rekao je zvaničnik.
„Ne zatvaramo vrata. Ali mi u suštini pokrećemo ovo pitanje kao pitanje nacionalne bezbednosti Turske“, pojasnio je Kalin.
Zvaničnik je dalje razradio stav koji je Erdogan izneo u petak, kada je predsednik rekao da Ankara ne može da podrži ponude Finske i Švedske, koje su „kao pansioni za terorističke organizacije“. Da bi ušli u organizaciju, potencijalni kandidati moraju dobiti podršku svih postojećih članova.
Kalin je objasnio da je Ankara posebno zabrinuta zbog zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK), koja je priznata kao teroristička organizacija u Turskoj, kao i u EU i SAD. Pitanje se prvenstveno odnosi na Švedsku, pojasnio je zvaničnik.
„Ono što treba da se uradi je jasno: oni moraju da prestanu da dozvoljavaju da PKK sedišta, aktivnosti, organizacije, pojedinci i druge vrste prisustva… postoje u tim zemljama“, rekao je Kalin.
„Naravno da želimo da imamo diskusiju, pregovore sa [našim] švedskim kolegama“, dodao je Kalin.
„Članstvo u NATO je uvek proces. Videćemo kako će se stvari odvijati. Ali ovo je prva tačka na koju želimo da skrenemo pažnju svim saveznicima, kao i švedskim vlastima“.
PKK je decenijama zakleti neprijatelj Ankare, sa grupom koja je vodila pobunu niskog intenziteta u oblastima na jugoistoku zemlje naseljenim Kurdima. Turske vlasti takođe smatraju milicije koje predvode Kurdi u susednom Iraku i Siriji, uključujući Sirijske demokratske snage (SDF), koje podržavaju SAD, kao izdanake PKK i tretiraju ih i kao „teroriste“.
Turska je više puta organizovala upade u te susedne zemlje da bi se borila protiv kurdskih militanata u poslednjih nekoliko godina.
Reuters / A. Chatten
Foto: Pixabay