UN upozorile da je uzgoj opijuma u porastu od kada su talibani preuzeli vlast u zemlji
Proizvodnja opijuma u Avganistanu porasla je za trećinu u odnosu na prethodnu godinu, otkriva izveštaj UN.
Uzgoj opijuma u Avganistanu, najvećem uzgajivaču na svetu, procverao je otkako su talibani preuzeli vlast u avgustu 2021. godine, otkrila je u utorak Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC). Zemljište pod uzgojem opijumskog maka u zemlji poraslo je za 32 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na 233.000 hektara, prema najnovijem izveštaju agencije UN.
Nakon što je u aprilu uvedena zabrana uzgoja opijuma i drugih narkotika, cene opijuma su „skočile”, saopštio je UNODC. Kao rezultat toga, žetva opijuma 2022, koja je uglavnom bila izuzeta od talibanskog dekreta zbog dvomesečnog grejs perioda, postala je „najprofitabilnija za farmere od 2017. godine“.
Prema izveštaju, „prihod farmera od prodaje opijuma se više nego utrostručio“ sa 425 miliona dolara prošle godine na 1,4 milijarde dolara u 2022. Najnovija brojka predstavlja 29% vrednosti poljoprivrednog sektora u zemlji u 2021. godini.
Agencija, međutim, napominje da veći profit nije nužno povećao kupovnu moć poljoprivrednika – povećana inflacija je podigla cenu hrane za oko 35%.
Prema UNODC-u, od početka vladavine Talibana, trgovina opijatima iz Avganistana, koji snabdeva oko 80% globalne potrošnje opijata, traje bez prekida.
Pošto je obično potrebno između godinu i godinu i po dana da opijati poreklom iz Avganistana stignu do odredišnih zemalja, bilo kakve promene u uzgoju ili krijumčarenju u Avganistanu mogu se videti „u toku iste godine na Bliskom i Srednjem Istoku i Jugozapadu Aziji, a godinu dana kasnije i Evropi“, navela je agencija UN.
U svojoj prognozi za 2023. UNODC je rekao da će avganistanski farmeri donositi odluke o uzgoju opijuma na osnovu različitih faktora, uključujući ekonomske poremećaje, humanitarne krize, visoke cene opijuma, kao i „neizvesnost o tome kako će de fakto vlasti sprovoditi zabrana uzgoja“.
Većina useva opijuma 2023. mora biti posejana do početka novembra 2022. godine, napominje Kancelarija UN za drogu i zločine.
„Međunarodna zajednica mora da radi na rešavanju akutnih potreba avganistanskog naroda i da pojača odgovore na zaustavljanju kriminalnih grupa koje krijumčare heroin i nanose štetu ljudima u zemljama širom sveta“, rekao je izvršni direktor UNODC-a Gada Vali.
Opijum se koristi u mnogim lekovima protiv bolova, ali je takođe ključni sastojak heroina.
U 2020, samo u Sjedinjenim Državama, 13.000 ljudi je umrlo od predoziranja heroinom, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti u zemlji.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay