Uoči drugog kruga prededničkih izbora u toku je žurba da se iseče što više šume
Rani dolazak kiše ugasio je plamen u jednom uglu Amazona, ugušivši dim koji je nedeljama zamračio nebo. Ali za stanovnike Pirapitinge, male zajednice na obali reke u brazilskoj državi Amazonas, osećaj opasnosti je svež kao i uništenje koje ih okružuje.
Seljanin Valdino de Souza Mota rekao je da su “opadači” stigli poslednjih meseci, posekli drveće, zapalili ruševine i pretili meštanima oružjem. On i njegova porodica još uvek se plaše da uđu u šume u kojima su lovili i hranili se generacijama.
„Oni dovršavaju prirodu, ali niko ništa ne čini po tom pitanju“, rekao je on, govoreći iz svoje skromne drvene kuće. „Situacija se mnogo pogoršala tokom vlade [Jira] Bolsonara. Izbavi nas Bože od ovog čoveka.”
Udaljeno selo je na prvoj liniji jer povećane stope čišćenja ugrožavaju najveću tropsku kišnu šumu na svetu.
Razlog za naglo krčenje? Strah da bi dolaskom Lula da Silve na mesto predsednika bile ponovo uvedene oštre zabrane koje su onemogućavale krču Amazona, a što je aktuelni predsednik Bolsonaro dozvolio.
Ali dok se desničarski predsednik Bolsonaro priprema da se suoči sa svojim levičarskim izazivačem Luizom Inasijom Lula da Silvom u drugom krugu predsedničkih izbora krajem meseca, budućnost šuma nije bila centralno pitanje, sa izborima kojim dominiraju ekonomija i pitanja morala i religije.
Pod Bolsonarom, krčenje šuma Amazona je poraslo jer je njegova administracija oslabila ekološka pravila i smanjila budžete agencija za sprovođenje. Kritičari su optužili predsednika da je dao zeleno svetlo ilegalnim drvosečama, rudarima zlata i rančerima.
Satelitski podaci pokazuju da je 8.590 kvadratnih kilometara — više od pet puta veće od Londona — sravnjeno u brazilskom Amazonu u prvih devet meseci ove godine, što je povećanje od 23 odsto u odnosu na isti period 2021, prema istraživanjima.
U međuvremenu, broj požara u avgustu i septembru, na vrhuncu sezone paljenja, dostigao je najviši nivo za više od decenije.
Naučnici predviđaju da bi ekosistem, koji deluje kao tampon protiv globalnih klimatskih promena apsorbujući ugljen-dioksid, mogao da ide ka „prelomnoj tački“, gde će se delovi šume pretvoriti u suvu savanu.
FT / Afera – A. Chatten