Analiza agencije Rojters pokazala da je niz zapadnih kompanija zapravo “rebrendirao” svoj imidž i nastavljaju da rade u Rusiji
Nakon zapadnih sankcija mnoge kompanije odlučile su da se povuku iz Rusije i ugase svoje firme tamo. Barem formalno. Međutim, kako je pokazala analiza agencije Rojsters, mnoge velike internacionalne kompanije nastavljaju da posluju u Rusiji samo pod drugim imenom i sa, navodno novim, lokalnim vlasnicima.
Tako je McDonald’s prodao restorane u Rusiji jednom od svojih trenutnih partnera koji ima licencu za preko 850 McDonald’s restorana, koji će ponovo otvoriti filijale pod novim imenom. Raniji izveštaj Rojtersa navodi da će osim promene imena, za američku kompaniju biti „teško da kontroliše da ne dođe do intelektualne krađe“, odnosno, u prevodu, sve će biti isto samo pod drugim imenom. Mada se to u Rojtersovim tekstovima na ovu temu ne kaže, naslućuje se da iza svega svoji prećutni dogovor da se upravo ovako radi.
Veliki broj zapadnih brendova reklo je da namerava da napusti tržište, izbegavajući vezu sa vojnom kampanjom velikih razmera Rusije u susednoj Ukrajini.
Svetske računovodstvene i konsultantske firme „velike četvorke“ prekinule su veze sa Rusijom. U tri slučaja, ruska jedinica je već rebrendirana.
PricevaterhouseCoopers LLP (PvC) je rekao da će se naslednik njegove ruske filijale zvati Technologies of Trust.
„Iako mogu potrajati godine da se izgradi poverenje i razvije besprekorna reputacija, oni mogu biti potkopani preko noći“, kažu iz Technologies of Trust.
Nekadašnje rusko poslovanje Deloitte-a postaje „Poslovna rešenja i tehnologije“, prema regulatornom podnesku od 18. maja jednog od njegovih najvećih ruskih klijenata, mobilnog operatera MTS.
Nekadašnja ruska jedinica EI-a ponovo je pokrenuta kao Centar za tehnologije i rešenja revizije – Revizijske usluge, navodi se na njenoj veb stranici.
KPMG je u martu saopštio da će njenih 4.500 partnera i osoblja u Rusiji i Belorusiji napustiti KPMG mrežu.
„Svi formalni aspekti interakcije biće razrađeni sa svakim klijentom pojedinačno“, rečeno je 7. marta, ne navodeći da li će se posao ponovo pokrenuti pod ruskim vlasništvom.
PvC nije imao više komentara. Deloitte, EI i KPMG nisu odmah odgovorili na upite.
Kada je o osiguravajućim kućama i advokatskim firmama reč, i tu su na delu „velike“ (formalne) promene. Osiguranje Cirih (ZURN.S) saopštilo je 20. maja da se složilo da proda svoje poslovanje u Rusiji članovima lokalnog tima, koji će poslovati pod drugim brendom, ali nisu otkrili novo ime.
Rusko odeljenje advokatske firme Brajan Kejv Lejton Pejzner ponovo je pokrenuto pod ruskom upravom 6. aprila kao ALUMNI partneri.
Gigant komercijalnih nekretnina CBRE napustio je Rusiju, prekinuvši svoje partnerstvo sa dve tamošnje povezane kompanije. Bivša ruska jedinica CBRE-a rekla je da će postojeći menadžeri preuzeti posao, koji će funkcionisati kao CORE:KSP.
Francuski proizvođač automobila Reno će prodati svoj većinski udeo u proizvođaču automobila Avtovaz (AVAZI_p.MM) ruskom naučnom institutu, navodno za samo jednu rublju, sa šestogodišnjom opcijom da ga otkupi – ostavljajući otvorena vrata za povratak na tržište.
Fabrika Reno Rusija u Moskvi prestaće da proizvodi Renoe i biće preimenovana u Moskovsku fabriku automobila Moskvič, oživljavajući brend Moskvič (Moskovljanin), koji se poslednji put pojavio na novim ruskim automobilima pre dve decenije.
Reuters / A. Chatten