Sud odredio pritvor sedmorici osumnjičenih za krivično delo nasilničko ponašanje, a trojici zabranu međusobne komunikacije
Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je jednomesečni pritvor za svih deset uhapšenih koji su prošle subote u sarajevskom naselju Ilidža u vreme održavanja međunarodnog juniorskog turnira napali roditelje dece iz Srbije koja su učestvovala na tom turniru. Predlog je upućen Opštinskom sudu u Sarajevu, koji će odlučiti da li će desetorica osumnjičenih za krivično delo nasilničkog ponašanja završiti iza brave ili će, pak, biti pušteni na slobodu. Svi osumnjičeni su iz Sarajeva i u dobi su od 20 do 28 godina.
Uhapšeni huligani prvo su pokušali da otmu i unište zastavu FK Zvezdara, jer im je smetalo što je naziv kluba na njoj ispisan ćirilicom. Kad im to nije pošlo za rukom onda su roditelje mališana sačekali ispred ilidžanskog hotela „Hils” i napali ih, pri čemu su jednom od njih naneli povrede nožem. Iako je sve to zvanično utvrđeno, sada iz Sarajeva pokušavaju da ublaže priču i da krivicu za događaj koji je zaprepastio javnost prebace na roditelje dece. Organizatori turnira, na primer, u saopštenju navode kako nije reč o incidentu na nacionalnoj osnovi, već da se huliganima učinilo da roditelji dece drže zastavu FK Crvena zvezda i da su zato pokušali da je otmu. Tvrde da prilikom „međusobog naguravanja” huligani nisu koristili suzavac, već da je samo „jedan od roditelja u samoodbrani upotrebio biber-sprej”.
U izvrtanju činjenica u vezi s događanjima na ilidžanskom turniru i smišljenim napadom huligana na Beograđane, pojedini sarajevski mediji idu toliko daleko da tvrde da su roditelji srpske dece nakon guranja oko zastave „krenuli za napadačima i da su ih tukli”. To su, kako navodi jedan lokalni medij, navodno „saznali od roditelja jednog od uhapšenih”.
I načelnik Sektora uniformisane policije kantonalne Uprave policije Džafer Hrvat staje u odbranu huligana i tvrdi da su u startu plasirane jednostrane informacije u vezi s događajem od subote.
„Mi smo u dokumentovanju ovog incidenta došli do informacija da je bilo još incidenata koji su prethodili tome, a koje su pravili državljani Srbije koji su bili učesnici turnira, ali nama to nije prijavljeno. Dakle, naknadno smo došli do informacija”, rekao je Hrvat u jednoj emisiji TVSA.
Svi zvaničnici Srbije i Republike Srpske osudili su napad na roditelje iz Beograda kojima je, kako je rekao jedan od roditelja, u Sarajevu „priređen pakao”, i zatražili su od nadležnih institucija u Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH da odmah kazne počinioce. U reagovanjima na sve što se u subotu događalo na Ilidži, naglašavano je uglavnom da je to „rezultat neprestane histerije prema svemu što je srpsko i atmosfere linča koju kreira deo političara i intelektualca iz FBiH”, da „Sarajevo ne baštini nikakve tekovine zajedničkog života, nego je to grad u kojem je islamski radikalizam dostigao vrhunac”, te da je „napad na Srbe i vređanje dece na fudbalskom turniru samo jedan u nizu incidenata u gradu u kojem se pokazuje da su Srbi nepoželjni, ne samo oni koji su rođeni u njemu i proterani, već i oni koji dolaze kao gosti”.
Predsednika Udruženja istina i pravda Dušana Šehovca, koji je rođen i živi na Ilidži, posebno su razljutile „horske izjave” sarajevskih političara da je „Sarajevo otvoren grad”. Primetio je, kaže, i to da nijedan od tih političara nije u svom javnom obraćanju želeo da izgovori da su na dečjem turniru napadnuti Srbi, već su ih nazvali gostima.
„Grad u kojem je političarima, intelektualcima i novinarima teško da izgovore da su Srbi u Sarajevu žrtve rata i mira, nije otvoren grad. U ratu su oni građani, a u miru su gosti”, rekao je Šehovac za „Politiku”, aludirajući, između ostalog, i na spomenik na Kazanima na kojem, na zahtev gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, piše da je podignut građanima Sarajeva, iako je to lokacija na kojoj su u proteklom ratu pripadnici Armije RBiH ubijali samo sarajevske Srbe, koje su potom bacali u jamu, što je i zvanično dokazano.
POLITIKA