U Rijadu se danas susreću američka i ruska delegacija. Sastanak je počeo nešto pre 9 sati po našem vremenu.
Dok se pregovori između američkih i ruskih funkcionera nastavljaju u Saudijskoj Arabiji, posebni izaslanik Donalda Trumpa za Ukrajinu, general Keith Kellogg, održava odvojene sastanke u Evropi.
Njegov prvi sastanak bio je u Brisesžlu, s predsjednikom Evropskog veća Antonijom Costom i predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen.
Von der Leyen je izjavila da je razgovor bio važan i dodala: “Želimo sarađivati s SAD-om kako bismo osigurali pravedan i trajan mir za Ukrajinu.”
Sledeća stanica je Poljska, gde će ga ugostiti predsednik Andžej Duda u Predsedničkoj palati u Varšavi.
Nakon toga, Kellogg putuje u Kijev, Ukrajinu. Jučer je predsednik Volodimir Zelenski izjavio da želi odvesti Kellogga na prvu liniju fronta.
Iako u ovoj fazi nije mogao dati procenu pregovora, Peskov je rekao da bi današnji razgovori mogli doneti “više jasnoće” u vezi s mogućim sastankom licem u lice između Donalda Trumpa i Vladimira Putina.
“Putin je više puta rekao da je spreman razgovarati o miru”, kazao je, insistirajući na tome da Rusija želi postići svoje ciljeve, ali da bi to radije učinila “mirnim putem”.
Na pitanje može li Ukrajina pristupiti Evropskoj uniji, Peskov je odgovorio: “To je suvereno pravo svake zemlje, nećemo diktirati.”
Kirill Dmitrijev, čelnik ruskog suverenog investicijskog fonda, takođe je deo moskovske delegacije u Rijadu.
Trenutno nije u prostoriji s ostalim diplomatima, već daje izjave novinarima koji su stacionirani vani.
Kaže da očekuje napredak u ekonomskim pitanjima između SAD-a i Rusije unutar tri meseca.
Također tvrdi da su američke firme izgubile više od 300 milijardi dolara nakon povlačenja s ruskog tržišta nakon invazije na Ukrajinu, prema navodima ruskih državnih medija.
S ruske strane:
- Sergej Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova. Lavrov (72) već više od 20 godina predstavlja Rusiju Vladimira Putina na međunarodnoj sceni.
- Jurij Ušakov, spoljnopolitički savetnik Putina. Ranije je služio kao ruski veleposlanik u SAD-u.
S američke strane:
- Marko Rubio, američki državni sekretar. Smatra se zagovornikom čvrste spoljne politike, a na tu je funkciju potvrđen prošlog meseca.
- Majk Waltz, savetnik za nacionalnu sigurnost. Vojni veteran i dugogodišnji Trampov pristaša.
- Stiv Witkoff, izaslanik za Bliski istok. Trumpov lični prijatelj, partner u golfu i nekretninski investitor, ali i milijarder.
A na čelu stola su saudijski domaćini:
- Saudijski ministar vanjskih poslova princ Fajsal bin Farhan al-Saud i
- Savjetnik za nacionalnu sigurnost Musaed bin Mohammed al-Aiban.
Iako ovo nije početak mirovnih pregovora – što SAD naglašava – oni su itekako na vidiku. Naime, Donald Tramp je predvidio da će pregovori započeti odmah nakon njegovog iznenadnog razgovora s Vladimirom Putinom prošle nedelje.
Ni Volodimir Zelenski niti bilo koji drugi ukrajinski poslanici nisu prisutni na današnjim razgovorima. Zapravo, Zelenski nije ni bio pozvan.
“Ne možemo priznati [mirovne] sporazume… bez nas”, rekao je juče novinarima tokom posete Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Umjesto toga, Zelenski je danas u Turskoj, gdje se sastaje s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Počeo je istorijski sastanak Rusa i Amerikanaca.
Američka strana je naglasila da današnji sastanak nije o pokretanju pregovora, već o utvrđivanju je li Rusija ozbiljna u vezi s okončanjem rata u Ukrajini.
Rusija kaže da joj je prioritet započeti normalizaciju odnosa sa SAD-om.
Obje delegacije, američka i ruska, na putu su prema mjestu sastanka. Sastanak bi trebao početi uskoro.
Također, dio ruske delegacije u Rijadu je i Kirill Dmitrijev, čelnik ruskog državnog investicijskog fonda.
Obraćajući se novinarima prije razgovora, izjavio je da Moskva vidi američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegov tim kao “rješavatelje problema”.
“Već su riješili niz velikih izazova vrlo brzo, vrlo učinkovito i vrlo uspješno”, dodao je Dmitrijev, prenosi novinska agencija Reuters.
Osim glavnih pregovora, Dmitrijev bi se trebao sastati i s američkim predstavnicima radi ekonomskih razgovora.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i savjetnik Vladimira Putina Jurij Ušakov sastat će se s visokim američkim diplomatima u Saudijskoj Arabiji.
I Lavrov i Ušakov su iskusni diplomati koji godinama pomažu Putinu u provođenju ruske vanjske politike.
Lavrov vodi ministarstvo vanjskih poslova više od 20 godina.
Ušakov je jedan od ključnih Putinovih savjetnika za vanjsku politiku već više od desetljeća. Tijekom prvih predsjedničkih mandata Putina, služio je kao ruski veleposlanik u SAD-u.
Njihovo sudjelovanje na današnjem sastanku – iako on još nije o mirovnim pregovorima, već o tehničkim pripremama za summit Trump-Putin – također ukazuje na promjenu u politici Moskve.
Kako je BBC Russia izvijestio, uloga ruskih diplomata u ključnim odlukama vezanim za nacionalnu sigurnost i budućnost zemlje bila je smanjena. Njihov povratak na pregovore na visokoj razini mogao bi biti potencijalni znak da Rusija zaista želi postići dogovor sa SAD-om o zaustavljanju rata u Ukrajini – ali pod vlastitim uvjetima.