… baš kako i Severni tok! SRBIJA ŠTITI GASOVOD NA SVOJOJ TERITORIJI…
Posle napada na ruski brod Priazovje, Oružane snage Ukrajine, uz pomoć Zapada, mogle bi da napadnu gasovode u Crnom moru. Pre nekoliko meseci miniran je gasovod Severni tok, a Rusija i Zapad se međusobno optužuju za taj incident! Ako bi Turski tok “ispao iz sistema” naša zemlja bi imala ogroman manjak struje i gasa.
Mogući cilj delovanja ukrajinskih tajnih službi objasnio je kapetan prvog reda rezerve, vojni ekspert Vasilij Dandikin.
Ovo je drugi napad morskim dronovima. Brod je bio u istom području gde je bio”Ivan Hurs”, koji je takođe napadnut od strane ukrajinskih tajnih službi.
Ključa u Crnom moru
Zadatak broda je da obezbedi bezbednost dva gasovoda – „Plavog” i „Turskog” toka. Ovaj brod je prilično moderan, iako je izgrađen još u sovjetsko vreme. Ovo je srednji izviđački brod, njegov zadatak je da prati potencijalnog neprijatelja. Učestvovao je u mirovnim operacijama i tu je zamenio Ivana Hursa. Sa tačke gledišta naoružanja, brod Priazovje je moćniji “, objasnio je ekspert.
Verovatno žele da ponove ono što se desilo sa Severnim tokom.
Ministarstvo odbrane Rusije je 11. juna izvestilo da Oružane snage Ukrajine pokušavaju da napadnu ruski brod „Priazovje”, koji obezbeđuje bezbednost gasovoda Plavi tok i Turski tok u Crnom moru. U resoru tvrde da je za ovo korišćeno šest bespilotnih čamaca. Ruske snage su uspele da ih unište.
Vojni analitičari procenjuju da je ovo novi pokušaj zapadnih tajnih službi da preko Ukrajine maskiraju svoje učešće u planiranom napadu na ruski gasovod „Turski tok”.
Podsetimo, pre nekoliko meseci miniran je gasovod Severni tok, a Rusija i Zapad se međusobno ooptužuju za taj incident!
Napadi na Severni tok 1 i 2 , svakako su, najdrastičniji primeri u 10.000 napada na energetsku infrastrukturu, koliko ih je izbrojao švajcarski Instutut „Paul Šerer” da su se desili od 1980. godine.
Rat na dnu mora
Rat na dnu mora, kako analitičari zovu moguće sukobe oko ključnih podvodnih infrastrukturnih objekata, već godinama predstavlja predmet rasprava stratega, koji jednako dugo upozoravaju da nekoliko država, uključujući SAD, Kinu, Rusiju i Veliku Britaniju, ima sredstva da takve napade izvede.
Zapadne obaveštajne službe tvrde da Moskva na raspolaganju ima robote sposobne da prate podvodne kablove ili gasovode i postave eksplozivna punjenja, zbog čega će biti pokrenuta istraga o kretanju svih brodova i podvodnih dronova od početka godine.
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) još tokom leta upozorila je Nemce na moguće napade na Severni tok, tvrdeći da su presretnute ruske komunikacije u kojima se izražava zabrinutost zbog mogućih ukrajinskih akcija usmerenih protiv ovog gasovoda.
Prema izvorima magazina Špigl, Ukrajinci su, navodno, pokušali da unajme brod u Švedskoj kako bi izveli ovakvu operaciju, ali je CIA kasnije ocenila da ruski izvori nisu preterano kredibilni.
Gotovo istovremeno, Rusi su za sabotažu gasovoda u danskim vodama optužili Sjedinjene Američke Države, navodeći da je zona u kojoj su se eksplozije dogodile bila pod kontrolom američkih obaveštajnih službi.
– Sankcije nisu bile dovoljne Anglosaksoncima. Prešli su na sabotaže… Počeli su da uništavaju panevropsku energetsku infrastrukturu. Svima je jasno ko ima koristi od ovoga. Oni koji imaju koristi, to su i uradili – rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Od ključnog značaja za Srbiju!
Zaštita Turskog toka od ključnog je značaja i za Srbiju! Ako bi Turski tok “ispao iz sistema” naša zemlja bi imala ogroman manjak struje i gasa. U problemu bi bile gasne elektrane TETO Novi Sad, Zrenjanin i TETO Pančevo.
Najstrašnije u svemu je to što je Beograd nemoćan i ne može zaštiti gasovod u Crnom moru! Istina naša policija i BIA čine sve da spreče napad na gasovod na teritoriji Srbije, ali…