Uhapšeni
Na Ostrvu odjeknula vest o hapšenju tri bugarska državljana, navodnih ruskih agenata. Hapšenje se desilo još u februaru
Tri osumnjičena ruska špijuna u Velikoj Britaniji su uhapšena i optužena u velikoj istrazi o nacionalnoj bezbednosti, prenosi Bi-Bi-Si.
Optuženi, svi bugarski državljani, zadržani su u februaru i od tada im je određen pritvor.
Oni se terete da su posedovali lična dokumenta sa “pogrešnom namerom”, a navodno su ih imali znajući da su lažni.
Navodno su radili za ruske službe bezbednosti, piše Bi-Bi-Si.
Dokumenti uključuju pasoše, lične karte i druge dokumente za Veliku Britaniju, Bugarsku, Francusku, Italiju, Španiju, Hrvatsku, Sloveniju, Grčku I Češku.
Trio je bio među pet osoba uhapšenih u februaru zbog sumnje da su počinili krivično delo po Zakonu o službenoj tajni.
Držali su ih detektivi za borbu protiv terorizma iz Metropoliten policije, koja ima nacionalnu policijsku odgovornost za špijunažu, a trebalo bi da se vrate u septembru kako bi odgovorili na policijsku kauciju.
Troje od njih optužena su kasnije u februaru za krivično delo iz Zakona o ličnim ispravama.
Njihova imena su:
Orlin Rusev, 45, iz Grejt Jarmuta, Norfolk
Bizer Džambazov, 41, iz Haroua, severozapadni London
Katrin Ivanova, 31, na istoj adresi Harou
Oni ostaju u pritvoru I trebalo bi da se pojave u Old Bejliju kasnije.
Trio već godinama živi u Velikoj Britaniji, radeći na raznim poslovima I živeći u nizu imanja u predgrađu.
Rusev ima istoriju poslovanja u Rusiji.
Preselio se u Veliku Britaniju 2009. Godine I proveo tri godine radeći u tehničkoj ulozi u finansijskim uslugama.
Njegov onlajn profil na LinkedIn-u navodi da je kasnije posedovao posao koji se bavio obaveštajnim podacima o signalima, što uključuje presretanje komunikacija ili elektronskih signala.
Rusev, čija je najnovija adresa pansion na obali mora u Grejt Jarmutu, takođe navodi da je nekada bio savetnik bugarskog ministarstva energetike.
U Harou, odakle su drugo dvoje optuženih, bivše komšije su opisali Džambazova I gospođu Ivanovu kao normalan par.
Džambazov je opisan kao vozač u bolnicama, a gospođa Ivanova sebe opisuje na svom onlajn LinkedIn profilu kao laboratorijskog asistenta u privatnom zdravstvenom poslu.
Njih dvoje, koji su se preselili u Veliku Britaniju pre otprilike deceniju, vodili su organizaciju zajednice koja pruža usluge bugarskom narodu, uključujući njihovo upoznavanje sa “kulturom I normama britanskog društva”.
Prema bugarskim državnim dokumentima na internetu, oni su takođe radili za izborne komisije u Londonu koje olakšavaju glasanje na bugarskim izborima građanima koji žive u inostranstvu.
U razgovoru za Bi-Bi-Si, komšije u dve kuće u kojima je par ranije živeo rekli su da su na poklon doneli okrugle pite I kolače.
U njihovoj najnovijoj kući u Harou, komšije su rekli da su detektivi proveli značajnu količinu vremena pretražujući je, uz vidljivo prisustvo policije više od nedelju dana.
Triu optuženih u januaru bi trebalo da se sudi u Old Bailei-u u Londonu. Oni tek treba da se izjasne o optužbama.
Protivteroristička policija u Britaniji je javno govorila o sve većoj količini vremena koja se troši na pretnje I špijunažu od strane države, posebno u vezi sa Rusijom.
Njihova zabrinutost usledila je posle ozloglašenih incidenata iz poslednjih godina koji su uključivali ruske obaveštajne operacije u Velikoj Britaniji.
Ruski operativci su 2018. Navodno pokušali da ubiju bivšeg dvostrukog agenta Sergeja Skripalja I njegovu ćerku Juliju u Solsberiju, u Viltširu, koristeći smrtonosni nervni agens Novičok. Par, kao I detektiv Nik Bejli, lečeni su u bolnici I mogli su da umru.
Kasnije te godine, meštanka Don Sterdžes – koja nije bila povezana sa Skripalima – umrla je nakon što je bila izložena nervnom agensu, koji je bio ostavljen u Viltširu u bočici parfema.
Još 2006. godine, bivši ruski obaveštajac Aleksandar Litvinjenko ubijen je u Londonu nakon što su ga otrovali ubice koji su radili za rusku državu.
BBC / Afera – Am Chatten