Dronovi gađali ciljeve širom Rusije
Ukrajina je izvela svoj najveći napad bespilotnim letelicama na vojne ciljeve širom Rusije od početka rata, onesposobivši četiri vojna aviona u napadu na vazdušnu bazu Pskov, pošto je Moskva pokrenula najtrajniji raketni baraž na ukrajinsku prestonicu u poslednjih nekoliko meseci
Dok Ukrajini nedostaju krstareće i balističke rakete dugog dometa koje Rusija često ispaljuje na ukrajinske gradove, Kijev je razvio sve efikasniju snagu udarnih dronova domaće proizvodnje koji mogu da putuju nekoliko stotina kilometara u Rusiju.
Nekoliko desetina takvih bespilotnih letelica lansirano je tokom noći, koji su se uputili ka oblastima Moskve, Kaluge, Orla, Rjazanja, Brjanska i Pskova, pored Krima, saopštili su ruski zvaničnici. Dok je većina ovih dronova oborena, napad na Pskov, više od 650 kilometara od Ukrajine, pokazao se uspešnim.
Četiri vojno-transportna aviona Il-76 pogođena su na aerodromu u Pskovu, a gradski civilni aerodrom zatvoren je za danas, navodi državna novinska agencija TASS.
Na snimcima koje su objavili ruski mediji vide se najmanje dva aviona u plamenu i gust oblak dima koji gutaju objekat. Lokalni mediji javili su da je pogođena i obližnja baza ruskih specijalnih snaga. Nije bilo izveštaja o žrtvama. Ukrajina nije komentarisala napade dronovima.
U Kijevu su dvojica radnika obezbeđenja u industrijskom objektu poginula u ruskom raketnom napadu, saopštila je gradska vojna uprava, a požar je izbio u tržnom centru kao rezultat padajućeg otpada. „Kijev nije pretrpeo tako snažan napad od proleća“, rekao je šef administracije Sergej Popko. Ukrajinska vojska je saopštila da je svih 28 krstarećih projektila i 15 od 16 bespilotnih letelica Shahed oborila protivvazdušna odbrana širom zemlje.
Ukrajinski napadi na mete u Rusiji sve ozbiljiniji
U nedostatku sopstvenih modernih mlaznih borbenih aviona, Ukrajina se okrenula bespilotnim letelicama kako bi umanjila ogromnu superiornost Rusije u avionima. Tokom prošle godine, Kijev je verovatno onesposobio više ruskih aviona u svojim matičnim bazama u Rusiji nego u borbama, prema vojnim analitičarima.
Dana 19. avgusta, ukrajinski udar dronom uništio je najmanje jedan ruski supersonični bombarder Tu-22M3, vrstu aviona koji se koristi za ispaljivanje krstarećih projektila na Ukrajinu, u bazi Soltsi u severnoj ruskoj oblasti Novgorod. Dva druga ruska aerodroma napadnuta su u protekla dva dana, navode ruski vojni blogeri. Prošle godine ukrajinski dronovi su uništili ruske strateške bombardere u Rjazanju i Engelsu, dok je ukrajinski raketni udar izazvao gubitak nekoliko mlaznjaka u glavnoj bazi ruske pomorske avijacije na Krimu.
Napadi dronova na moskovsku oblast takođe su postali uobičajeni. Iako su doveli do ograničene direktne štete, ruske vazduhoplovne vlasti su poslednjih nedelja skoro svakog jutra privremeno zatvarale vazdušni saobraćaj na moskovskim aerodromima, zbog čega su desetine letova bili preusmereni u druge gradove. Još jedno takvo zatvaranje dogodilo se u sredu.
U gradu Brjansku, jedan od ukrajinskih dronova pogodio je kompleks „Kremni el“, jednog od najvećih ruskih proizvođača mikroelektronike koja se koristi u projektilima i drugom oružju, izazvavši požar, javlili su lokalni mediji.
Nekoliko sati kasnije, još jedan ukrajinski dron je udario u blizini TV tornja u gradu. U regionu Kaluge ukrajinski dron je udario u skladište goriva, izazvavši požar, saopštio je lokalni guverner.
Imajući u vidu da Zapad sprema da pošalje lovce F-16 u Ukrajinu, te da Rusija do sada nije koristila svoje vazduhoplovstvo da bi ostvarila potpunu dominaciju nad ukrajinskim nebom, sve više se postavlja pitanje šta i kako Rusija planira da radi kako bi neutralisala sve hrabrije napade ukrajinske strane.
Afera / A. Chatten