Lobanje koje su ostale razbacane nakon proboja brane u Ukrajini mogu biti iz Drugog svetskog rata
Blato je posuto kostima, od kojih su neke možda ostaci bitke od pre 80 godina kod Nikopolja
Pražnjenje ogromnog rezervoara duž reke Dnjepar u Ukrajini, kao rezultat uništenja brane Nova Kahovka prošle nedelje, ostavilo je blatne površine prepune kostura, prema snimcima objavljenim na internetu.
Video snimci snimljeni na strani Dnjepra pod kontrolom Ukrajine kao i ruske strane, gde je nekada bio rezervoar, prikazuju lobanje razbacane u mulju, od kojih jedna nosi šlem iz Drugog svetskog rata. Snimak nije mogao biti nezavisno verifikovan zbog borbi u tom području.
https://www.thesun.co.uk/news/22666050/nazi-soldiers-ukraine-dam-lake-flooded-kherson/
Istoričari kažu da su neki od posmrtnih ostataka ljudi koji su poginuli u velikoj bici pre 80 godina na istom terenu koji je sada u centru ukrajinske kontraofanzive protiv ruske okupacije, oko Nikopolja i Kamjanke-Dnjeprovske.
Bitka na Dnjepru bila je fokus jedne od najvećih vojnih operacija u Drugom svetskom ratu, kontranapada sovjetske vojske na nemačku vojsku, u kojoj je učestvovalo više od šest miliona vojnika.
Krajem 1943. fokus je bio na Nikopolju, na desnoj obali reke, mestu rudnika metalne rude za koje je Hitler bio odlučan da se drži. Danas je Nikopolj grad na liniji fronta koji drže Ukrajinci, gledajući preko blatnih ravnica gde je bio rezervoar Dnjepra, na grad Kamianka-Dnjeprovska i nuklearnu elektranu Zaporožje koji su pod ruskom kontrolom.
Krajem 1943. godine, Vermaht se borio da se održi protiv trupa sovjetskog jugozapadnog fronta, koje je predvodio maršal Rodion Malinovski, i oni su bili primorani da napuste grad u februaru 1944.
Andrii Solonets, istoričar Nacionalnog muzeja istorije Ukrajine u Drugom svetskom ratu, rekao je: „Gubici sovjetskih trupa su se kretali od 30.000 do 60.000 ljudi. Gubici nemačkih i rumunskih trupa iznosili su do 20.000 ljudi. Dakle, u teoriji, ovaj video koji prikazuje kacigu i lobanju može biti povezan sa tim događajima.
Ekspert za nemačke vojne relikvije u Ukrajini, Oleksij Kokot, rekao je da dok su mrtvi vojnici Crvene armije zakopani u zemlju, „mrtvi nemački vojnici su samo ostavljeni da leže na poljima… dakle, to bi zaista mogli biti nemački vojnici“.
Mnoga nemačka tela su ostavljena da leže u močvarama, koje su potom potopljene sa izgradnjom brane Nova Kahovka 1956. godine.
Povraćaj ostataka Vermahta uključivao bi nemačku komisiju za ratne grobnice, ali to će možda morati da sačeka dok se trenutni rat na Dnjepru ne završi.