… da obustave novu pomoć: „Ne možemo sami“
„Ne možemo sami“: Ukrajinci reaguju na nedostatak dodatnih sredstava u novousvojenom američkom budžetu
Sjedinjene Države su možda izbegle zatvaranje vlade (government shutdown) u subotu – ali nedostatak dodatnih sredstava za Ukrajinu u novom buždetu učinio je nervoznim Ukrajince, piše CNN.
Iako je američki predsednik Džo Bajden pohvalio dogovor koji su postigli zakonodavci, on je takođe priznao nedostatak novih sredstava za Ukrajinu, obećavajući da Vašington „neće otići“ iz Kijeva. U međuvremenu, dvostranačka grupa lidera u američkom Senatu takođe je obećala da će glasati za dodatnu pomoć Ukrajini.
Za neke u ukrajinskoj prestonici Kijevu, drama koja je zahvatila Kongres protekle nedelje nije ništa više od buke dok rat besni.
„Ovo su unutrašnje američke igre. A Ukrajina je talac ove diskusije – ovog unutrašnjeg rata“, rekao je ukrajinski vojnik Volodimir Kostjak za CNN u nedelju, na nacionalni praznik kojim se obeležava Dan branilaca u čast veterana i poginulih u ratu.
„Strateški interesi Amerike su toliko veliki da je Ukrajina deo njih“, dodao je on. „I mislim da unutrašnja politička borba ne može toliko da utiče na pomoć Ukrajini. Biće grešaka, ali one će biti beznačajne.”
Kostjak je rekao da je borba oko finansiranja Ukrajine posledica političke realnosti predsedničkih izbora u SAD 2024. godine, ali veruje da je mogućnost da Vašington prestane da pomaže Ukrajini mala.
„Budžet SAD je suspendovan 20 puta u istoriji i nikada nije doveo do ozbiljnih posledica“, rekao je vojnik. „Tako da ne vidim ovo kao veliki problem za Ukrajinu“.
Međutim, nije baš tako. Anketa CNN-a u avgustu pokazala je da se većina Amerikanaca protivi da Kongres odobri dodatna sredstva za podršku Ukrajini, pri čemu je javnost otprilike podeljena u pogledu toga da li su SAD već učinile dovoljno.
To pokazuje promenu u javnom entuzijazmu, sa sličnom anketom sprovedenom u ranim danima invazije, u februaru 2022, koja je otkrila da 62% ispitanih ljudi smatra da je SAD trebalo da učine više.
Međutim, nelagodnost izazvana dešavanjaima u SAD prenela se na Evropu od koje se očekuje da sada pokaže da je stvarno „uz Ukrajinu“. To je prinudilo visoke evropske zvaničnike da javno reaguju.
Tako je Rusija upozorena da ne računa na „zamor“ u Evropi zbog podrške Ukrajini, dok se ministri spoljnih poslova Evropske unije (EU) sastaju u Kijevu. Ovo je prvi put da se sastanak ministara održava van bloka. Ukrajina nije članica EU, ali želi da to bude.
Visoki predstavnik EU za politiku Žozep Borel opisao je tekući rat u Ukrajini kao „egzistencijalnu krizu“.
„Možda se to ne vidi ovako za sve širom sveta, ali za nas, Evropljane, dozvolite mi da ponovim: to je egzistencijalna pretnja“, rekao je Borel na skupu u ponedeljak.
Ono što Borelj nije rekao jeste da li će i kako EU da nadoknadi nedostatak američke pomoći. Ovo je važno posebno ako se ima u vidu da su SAD dale ključni novac i oružje Kijevu, dok Evropa kaska. Pozicija Brisela je dodatno otežana i činjenicom da su Poljska – preko koje najviše oružja ide za Ukrajinu – i Kijevu u oštrom sukobu.
Afera / A. Chatten