Rat u Ukrajini nije samo enormno podigao cenu energenata u svetu, već je zavladala prava uzbuna na svetskom tržištu mleka! Pride nastaviće se pritisak na troškove energije, a Kovid-19 ne jenjava!
Cene mleka rastu zbog očekivanja da će napeto tržište biti pogođeno daljim prekidima u snabdevanju đubrivom i stočnom hranom i inflatornim pritiscima tokom i posle ruske invazije na Ukrajinu.
Uz to rđave vremenske prilike na Novom Zelandu, SAD i Australiji već su se „uortačile“ i ukombinovale sa rastućim cenama gasa kao i sve češćim prekidima u lancu snabdevanja (povezano sa pandemijom) izvršile su dodatni pritisak na proizvođače mleka u pet najvećih izvoznika pre rata.
Kombinovana proizvodnja mleka na Novom Zelandu — poznatom kao „Saudijska Arabija mleka“ (kontroliše 35 odsto svetskog izvoza) — u EU, Australiji, SAD i Argentini pala je za 1,7 odsto u januaru u poređenju sa prethodnom godinom, prema podacima broker StoneKs.
Dakle, proizvodnja mleka za pet glavnih proizvođača opada iz godine u godinu, pri čemu su Novi Zeland i Australija zabeležili pad čak za više od 6 procenata.
Od početka rata u Ukrajini 24. februara, cene ključnih proizvoda dodatno su porasle: Bezvodna mlečna mast, (osnovni mlečni proizvod) dostigla je rekordnih 7.111 dolara po toni 15. marta, prema podacima Global Dairi Trade indeksu, koji prati cene mleka na Novom Zelandu, a punomasno mleko u prahu, (proizvod kojim se najaktivnije trguje) dostigao je osmogodišnji maksimum ovog meseca.
Novozelandska kompanija Fonterra, najveći svetski izvoznik mlečnih proizvoda, saopštila je tokom nedelje da trenutno farmerima plaća 30 odsto više za mleko nego pre godinu dana i predviđa da će cena i dalje da raste.
Majls Harel, izvršni direktor „Fonterre“ kaže: Konflikt u Ukrajini je dodatno zakomplikovao ionako složeno operativno okruženje Kovid-19, utičući na globalne lance snabdevanja, cenu nafte i globalnu ponudu žitarica.
Majkl Harvi, analitičar Rabobanke, nagovestio je da – iako prerađivači mleka i prehrambene kompanije trenutno podnose najveći teret troškova, to će se preliti na potrošače koji će se skoro sigurno suočiti sa povećanjem cena. Dodao je da će rat u Ukrajini povećati troškove proizvodnje mleka, pošto su obe zemlje. I Rusija i Ukrajina – vodeći izvoznici azotnih đubriva i pšenice, važne hrane za stoku, zajedno sa kukuruzom i sojom. Novi Zeland i EU čine oko 70 odsto izvoza mleka, a slede SAD, Australija, Brazil i Argentina.
Kreg Hju, direktor politike i strategije u „Australian Dairi Farmers“, trgovinskom telu, rekao je da je povećanje cene hrane za životinje „veliki problem“ za proizvođače mleka jer čini 70-80 posto troškova.
Haf je dodao da su australijski proizvođači mleka većinu svog đubriva uvozili iz Kine. Ali kriza u snabdevanju gasom nakon rata u Ukrajini i ograničenja pandemije u Kini, dok se zemlja suočava sa rastućom epidemijom Kovida, značila je da je „teško nabaviti đubrivo, a to je prokleto skupo“.
FT / V.D.