Deset država EU, uključujući Nemačku, Švedsku i Italiju, proglasilo je rana upozorenja o vanrednom stanju gasa nakon što je Rusija poslednjih dana smanjila isporuke, saopštila je Evropska komisija
Šef briselskih zelenih Frans Timermans otkrio je broj Evropskom parlamentu ne navodeći zemlje.
Prvi korak procesa koji ima tri nivo zahteva od vlada da upozori ljude na potrošnju i ohrabri ih da smanje upotrebu gasa. Susedne zemlje treba da pomognu u obezbeđivanju gasa iz sopstvenih izvora.
Nemačka je danas objavila drugu fazu vanredne situacije, koja bi mogla da omogući dobavljačima da prenesu povećanje cena na kupce kako bi podstakli uštedu energije. Treća faza uključuje racionalizaciju.
Gasprom, ruska državna gasna kompanija, okrivljuje pad protoka kroz gasovod Severni tok 1 za probleme održavanja zbog sankcija EU na rezervne delove.
Timermans je rekao da je Vladimir Putin „naoružao gas“ (termin koji označava zloupotrebu gasa u političke svrhe – napomena, Afera) u pokušaju da „poremeti naša društva“ zbog podrške EU Ukrajini nakon ruske invazije.
„On neće moći da nas podeli i mi ćemo se postarati da Ukrajina izađe iz ovog rata kao nezavisna zemlja kojoj će biti dozvoljeno da donosi sopstvene izbore.“
Timermans je pozdravio parlamentarno glasanje da se zemlje članice primoraju da svoja skladišta gasa popune do 80 odsto kapaciteta do 1. novembra. Nivo je sada bio iznad 50 odsto, rekao je komesar.
I Britanija se vraća uglju
Kako pišu britanski mediji, očekuje se da ovih dana Boris Džonson donese odluku o reaktiviranju uglja kao energetskog izvora u Britaniji. Borci za zaštitu životne sredine se protive ovom potezu smatrajući da je štetan i da će izatvati ne samo negativne posledice po britansku i globalnu klimu već i direktno po zdravlje Britanaca.
Međutim, čini se da alternative nema poručuju stručnjaci koji ukazuju na neophodnost održavanja energestke snabdevenosti britanske ekonomije koja prolazi kroz turbulentno vreme.
Afera / A. Chatten