Kanadska policija strahuje od nemira a umešali se i američki političari
Kanadska prestonica Otava proglasila vanredno stanje zbog anti-kovid protesta koji su paralisali centralne ulice. „Karavan kamiona slobode“, kako se naziva anti-kovid pokret koji se širi Kanadom, već neko vreme organizuje proteste i blokade u većim centrima širom zemlje, u znak protesta protiv restrikcija i obavezne vakcinacije. Demonstranti pozivaju ljude da im se pridruže i da u proteste krenu kolima i trube, kako bi „probudili svest drugih“.
Prvi demonstranti su u Otavu stigli još 29. januara, kada su u centralnom delu grada podigli šatore i otpočeli štrajk, što je izazvalo nezadovoljstvo dela javnosti i zvaničnika. Tokom proteklog vikenda hiljade ljudi sjatilo se u kanadsku prestonicu Otavu. Među demonstrantima su bila i dva čoveka na konjima od kojih je jedan nosio zastavu podrške bivšem američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Pored toga što je sada gradonačelnik Otave proglasio vanredno stanje, policija je otišla korak dalje saopštivši da svako ko bude podržao protest ili demonstrante tako što bi im kupio hranu ili doneo namirnice, rizikuje da bude uhapšen.
U najvećem kanadskom gradu, Torontu, policija je postavila blokade kako bi sprečila demonstrante da kolima, kamionima i drugim vozilima dođu do sedišta važnih državnih institucija.
Stvar se dodatno zakomplikovala kada je kompanija „GoFundMe“ – koja omogućava prikupljanje novca za peticije i projekte – donela odluku da obustavi primanje donacija za anti-kovid pokret u Kanadi i rekla da će oni koji su uplatili novac moći da ga dobiju nazad ili da će sredstva biti uplaćena u druge svrhe. Razlog zbog koga je „GoFundMe“ doneo odluku da obustavi promet novca namenjenog kanadskim anti-kovid protestima jeste zato što su oni, navodno, nasilni, a to je nešto što ova kompanija ne želi da promoviše. Međutim, zanimljivo je da ovakav stav „GoFundMe“ nije zauzeo za finansiranje „Black Lives Matter“ pokreta i protesta širom SAD, koji su posle ubistva Džordža Flojda rezultirali nasiljem, pljačkom i haosom na ulicama američkih gradova.
U celu priču su se uključili i političari iz SAD. Tako je guverner Floride, republikanac Ron DeSantis rekao da je „GoFundMe“ počinio „prevaru“ time što he odlučio da novac da u druge svrhe za koje nisu bile uplaćene i naveo da će se založiti za istragu protiv ove kompanije. Reagovali su i drugi istaknuti republikanci, dajući podršku kamiondžijama i organizatorima protesta u Kanadi.
Sa druge strane, iz pojedinih krugova u SAD stižu upozorenja da velike grupe Amerikanaca idu u Kanadu kako bi učestvovale na protestima, te da to navodno preti da destabilizuje odnose dve zemlje. Čak je reagovao i bivši američki predsednik Barak Obama koji je na Tviteru napisao: „Ni pod kakvim uslovima grupe iz SAD ne bi trebalo da finansiraju remetilačke aktivnosti u Kanadi. Tačka“.
Na stranu ko u šta veruje, teško je izbeći utisak da se ovde radi o licemernosti, ne samo kompanije „GoFundMe“ – kada se pogleda kako je postupila sa donacijama za pokret „Black Lives Matter“ i kako postupa sada – već i zvaničnika SAD. Naime, Sjedinjene države imaju decenijama dugu praksu da u drugim državama podržavaju, finansiraju i organizuju proteste protiv vlada i institucija, pa je komentar o „nemešanju“ u unutrašnje stvari Kanade u vezi sa kovid pravilima veoma licemeran imajući u vidu od koga dolazi.
foto: Flickr.com
Piše: Alexander Chaten/Afera