Piše: Vladan Dinić
Kako Evropa priprema potpuni prekid snabdevanja ruskim gasom
Od svih mera koje EU preduzima o, navodnom potpunom prekidu snabdevanja ruskim gasom najbolji način je – nemoguć: Da Evropska unija uvede sankcije i – zabrani dolazak godišnjeg doba – zime!
Evropska unija, zbog dramatične energetske krize koja, očito tek doalzi, ali i zbog brzopteznih i nepromišljenih zasad “samo sedmostrukih” sankcija Ruskoj federaciji je u – panici, i sve većem beznađu!
Danas su države EU na sastanku dogovarale “kako da POTPUNO PREKINU snabdevanje ruskim gasom, a Evropska komisija je takođe trebalo da “pokaže na delu” – kako praktično to namerava da izvede…
I, prema Planu Evropske komiosije to bi, otprilike ovako trebalo da izgleda:
“Oko 11 milijardi kubnih metara gasa uštedelo bi se ograničenjem grejanja i hlađenja u zgradama, između četiri i 40 milijardi kubnih metara (?!) uštedelo bi se na smanjenju potrošnje gasa za proizvodnju električne energije, pa oko 10 milijardi kubnih metara “smanjenjem potrošnje industrije EU?!”
Ovaj, po mnogo čemu čudan Predlog EK trebalo bi da bude osnova za raspravu na vanrednom sastanku ministara za energiju EU – koji je zakazan za 26. jul.
Istovremeno, vodeće zemlje EU (čitaj: Nemačka, Francuska, Španija, Italija…) sve glasnije zahtevaju da se ubuduće više ne traži APSOLUTNO JEDNOGLASJE 27 članica Evropske unije, pa i ukidanje “proste većine” u donošenju “kapitalnih odluka” – dakle zahtevaju da samo VELIKE evropske sile – SAME, bez ostaka EU – donose OBAVEZUJUĆE ODLUKE za SVE članice!
A, upravo, to da svako od 27 članova EU ima pravo – veta, bila je okosnica funkcionisanja EU i – ravnopravnosti?!
A, sad, kad se, za koji dan, ovaj predlog, naravno na silu – progura, to prevedeno znači da će NEBITNE članice EU (recimo Bugarska, Rumunija, Hrvatska i ostale) biti samo ikebana u EU oslučivanju!
o Nemačka traži alternativu
Klaudija Kemfert, energetski stručnjak pri Nemačkom institutu za ekonomska istraživanja, rekla je da će nemačka vlada uspeti da izbegne nestašice i pojasnila: “ako odmah započne odnose s drugim dobavljačima gasa osim Rusije, i ako stalno bude punila skladišta, ali i da podstiče javnost – da štedi gas.
“Ako se ispune tri uslova, ne vidim da ćemo se zapravo morati suočiti s nestašicom gasa”, rekla je Kemfert.
Naravno, lako je ovo pričati, ali je teško ostvarljivo. Jer građani Nemačke sa nevericom primili su pre neki dan, sad vidimo “podsticanje svoje javnosti na štednju”, tako što će retko zalaziti u kupatilo, što će se kupati mlakom vodom, a ne toplom i što će cena grejanja skočiti u nebo, uz olakšanje za one koji neće moći da plaćaju tu novu cenu – obezbediti kolektivno grejanje, po sportskim i školskim halama i salama?!
Uspuit, nemački alternativni izvori za konvencionalni prirodni gas do sada su uglavnom bili Holandija i Norveška. Što se, pak tiče tečnog prirodnog gasa (LNG), Robert Habek, ministar ekonomije POKUŠAO JE je da uspostavi nove odnose snabdevanja za vreme posete Kataru.
Hoće li, kada, i koliko još gasa stvarno doći iz Emirata, tek treba videti, ali sudeći po upravo završenoj turneji Bajdena – mrka kapa!
I dok nemački funkcioneri “kukaju i vape za štednjom energenata” istovremeno nivo popunjenosti nemačkih skladišta gasa polako, ali postojano raste i sada je na 65 odsto?!
Nemački privrednici, od kojih se mnogi već javno bune protiv sankcija, smanjenja proizvodnje i profita, i koje je vlada Nemačke već više puta dosad pozvala potrošače i industriju da štede energiju – s negodovanjem prate ove “mere” zbog kojih će tvrde mnoge firme otići pod led i u stečaj.
Inače, prema uredbi EU, skladišta gasa moraju biti barem 80 posto puna do 1. novembra 2022.
o Makron brine o – građanima i “važnim granama industrije”
Manuel Makron, nedavno izabran (po drugi put) za predsednika Francuske (ali je na parlamentarnim izborima izgubio većinu!) i njegova “klimava vlada čija se ostavka traži) mnogo pažljivije od Nemaca barataju sa merama: Tako će u slučaju nestašice električne energije, francuska vlada reagovati drugačije i već preduzela niz mera za zimu – kako bi PRIORITE dala PRIVATNIM DOMAĆINSTVIMA, ali i POSEBNO VAŽNIM granama industrije?!
Bruno Le Mer, ministar ekonomije javno je poručio da se Vlada Francuske u međuvremenu pripremila za mogućnost – potpunog prekida snabdevanja ruskim gasom… Jer, kako rekao Bruno Le Mer – “kako bi izbegla nestašice, vlada je zatražila da se nacionalna skladišta gasa popune do “gotovo 100 posto” do početka jeseni!
Super! Samo nije rekao – kako i odakle…
“Očigledno je da čuvamo privatna domaćinstva i (…) ne zatvaramo fabrike ili ukidamo javni prevoz”, rekla je premijerka Elizabeta Born.
o Španija i Italija preduzimaju mere
Iako Španija nije među zemljama koja mnogo zavisi od ruskih energenata, vlada je najavila da će podsticati rad i pojačati po firmama “rad na daljinu”, ograničiti termostate i radijatore i pažljivije pratiti potršnju u javnom prevozu…
Tereza Ribera, potpredsednik i ministar za ekološku tranziciju pozvala je na “razborito korišćenje energije” u aktualnom toplotnom talasu.
Sa popunjenih 72 posto skladišta, Ribera je naglasila da je Španija „vrlo dobro pozicionirana“ u pogledu prirodnog gasa i da će uspešno pregrmeti nadolazeći ednergetski cunami…
Vlada Italije se okreće, izgleda “marketingu”: priprema veliku edukativnu kampanju o štednji gasa i vode, tim pre što se gasa tiče situacija, zasad, nije alarmantna.
Zalihe za zimu, po zvaničnim podacima iz skladišta, već su sada popunjene 64 odsto ukupnog kapaciteta od 6,1 milijardi kubnih metara.
– Ciljani nivo od 90 odsto do kraja godine je nadohvat ruke, kaže optimistički Tereza Ribera.
o U “ostatku E unije” nema zime?!
Dok najveći očito ne znaju šta će i kako će, a da ne bi ugrozili rovitu političku u zemlji, u “ostatku EU” – ove godine zima ne dolazi?!
Hrvatska je najavila da će u sadašnjoj aktualnoj energetskoj krizi udvostručiti kapacitet LNG-a na otoku Krku s 2,9 milijardi na 6,1 milijardu kubnih metara. Usput, Vlada želi Hrvatsku da pozicionira kao regionalno energetsko središte u srednjoj Europi kako bi mogla da pokrije energetske potrebe svojih suseda – Slovenije, Bosne i Hercegovine te Mađarske (i zaradi, što bi u lijepoj našoj rekli – dapače)
Čak, Hrvatska planira i da udvostruči kapacitete Jadranskog naftovoda (JANAF), koji već s postojećim kapacitetima može da zadovolji sve potrebe Mađarske.
Istina, optimizam Hrvata je primetan, ali nije u saglasnosti s postojećim brojkama i stanjem na terenu: Državno podzemno skladište prirodnog gasa Okoli popunjeno je 38 posto, a očekuje se da će do 1. oktobra biti popunjeno 90 odsto?!
Nikolaje Čuka, premijer Rumunije je lakonski rekao: Rumunija će taj cilj da ispuni pre roka.
Samo nije rtekao i – kako!
o Slovenija, kao nekad u “Jugi” opet prednjači
Slovenija i danas, kao nekada u Jugoslaviji – uvek prednjači: pokrenula prvu fazu kriznog plana snabdevanja gasom
Slovenačka energetska agencija pokrenula je prvu fazu kriznog plana snabdevanja gasom. Pozvala je svoje potrošače da oprezno koriste prirodni gas. Agencija je saopštila da je snabdevanje potrošača gasom u Sloveniji trenutno bez smetnji, ali upozorava na potencijalne poremećaje u budućnosti ako se smanji protok ruskog gasa.
Agencija prati snabdevanje gasom na pravcima koji utiču na snabdevanje u Sloveniji, uključujući gasovod Severni tok 1.