Evropski naučnici su postigli veliki napredak u stvaranju nuklearne fuzije – energetskog procesa koji koriste zvezde
Britanska laboratorija JET iz Oksforda je probila svetski record (koji je prethodno sama postavila) u količini energije koju je uspela da stvori “pribijanjem” dve forme hidrogena.
Ukoliko bi se na Zemlji uspešno kreirala nuklearna fuzija to bi potencijalno mogao da bude izvor neograničene energije, koja bi imala niske nivoe ugljenika I radijacije.
U pomenutom eksperimentu proizvedeno je 59 megadžula energije u trajanju od pet sekundi, što je ekvivalentno energiji u vrednosti od 11 megavata. Ovo je dvostruko više nego što je postignuto u sličnom eksperimentu 1997.
Dr Džo Milnes (Joe Milnes) koji je na čelu istraživanja u JET-u, kaže da nas “ovi eksperimenti približavaju sili fuzije”.
“Pokazali smo da možemo da stvorimo mini-zvezdu unutar jedne od naših mašina, da je držimo tu na pet sekundi i dobijemo dovoljno visoke performanse, što nas, zapravo, vodi u nove perspektive”.
Ukoliko bi elektrane u budućnosti radile na principu fuzije one ne bi proizvodile radioaktivni otpad niti bi imali efekat staklene bašte.
Međutim, sve su šanse da ove dobre vesti neće imati praktičnog efekta barem još nekoliko decenija. Naučnici procenjuju da će korišćenje energije fuzije biti pušteno u komercijalnu upotrebu tek za 20 godina, a onda bi trebalo još nekoliko decenija da se u svetu izgrade elektrane na ovom principu.
Afera/A. Chaten