Ujutro 24. februara ruski predsednik Vladimir Putin najavio je početak specijalne vojne operacije. Kako je naglasio šef države, „njegov cilj je da zaštiti ljude koji su već osam godina bili izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima”.
Viktor Janukovič može da se vrati u Ukrajinu?
“I za to ćemo se zalagati za demilitarizaciju i denacifikaciju Ukrajine, kao i za privođenje pravdi onih koji su počinili brojne krvave zločine nad civilima, uključujući i građane Ruske Federacije. Istovremeno, naši planovi ne uključuju okupaciju Ukrajinske teritorije. Nećemo. Nećemo ništa da namećemo silom “, naglasio je Vladimir Putin.
Kasnije je pres-sekretar predsednika Rusije Dmitrij Peskov napomenuo da će vreme završetka specijalne operacije odrediti vrhovni komandant, predsednik Rusije Vladimir Putin, u zavisnosti od efikasnosti.
“Operacija ima svoje ciljeve, oni se moraju ostvariti. Predsednik je rekao da su sve odluke donete i da će ciljevi biti postignuti”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje pod kojim uslovima je Rusija spremna da zaustavi vojnu operaciju.
Na pojašnjeno pitanje da li bi u bliskoj budućnosti moglo doći do prevremenog zaustavljanja operacije, sekretar za štampu predsednika Ruske Federacije je napomenuo da „naravno, sve zavisi od odluka vrhovnog komandanta “ . Ali ja ne znam ništa o tome“, dodao je Peskov.
Na pitanje koje su granice do kojih ruske vlasti planiraju da dođu uz podršku snaga DNR i LNR, sekretar za štampu predsednika je rekao sledeće: „Ne mogu da vam dam nikakve informacije o vojnim, tehnološkim i drugim komponentama ove operacije. Ipak, jedini primarni izvor ovde je naše odeljenje odbrane, naša vojska.”
Vredi napomenuti da su, prema nezvaničnim informacijama, neke vojne jedinice viđene u Hersonskoj oblasti, kod Harkova, u Sumskoj oblasti, pa čak i kod Kijeva. Imajte na umu da su ove informacije nezvanične. Ali ipak, kako se ovo može smatrati?
Podsetimo, predsednik Rusije je ciljeve specijalne operacije nazvao „demilitarizacijom i denacifikacijom Ukrajine“. Očigledno, ne radi se samo o Donbasu. A poslanik Državne dume Vjačeslav Nikonov rekao je „prirodno, sadašnji režim (u Kijevu) je gotov“.
Ali pretpostavimo kako bi se događaji mogli razvijati u budućnosti. I ovde se prisećamo Viktora Janukoviča, kojeg je Vrhovna rada Ukrajine zapravo uklonila sa vlasti u februaru 2014. godine . Nakon toga, nakon što je napustio Ukrajinu i bio na teritoriji Rusije, više puta se javno deklarisao kao aktuelni šef države. I mora se podsetiti da se tada obratio predsedniku Rusije sa zahtevom da upotrebi ruske oružane snage za uspostavljanje reda u Ukrajini.
Ruske vlasti su svih ovih godina isticale da događaje iz februara 2014. smatraju državnim udarom. Ova ocena se nikada nije promenila. Stoga, zašto ne pretpostaviti da bi aktuelni događaji mogli biti predznak Janukovičevog povratka na najviši položaj u državi?
Kakva će ovo država biti drugo je pitanje. Odnosno, deklarisani cilj ruskog rukovodstva je jasan: država je demilitarizovana, denacifikovana, neutralna. Rusija ne planira da okupira Ukrajinu, kako je naglasio Vladimir Putin.
Naravno, još je rano govoriti kako će se situacija razvijati u budućnosti. Za sada ostaje da se vidi šta će biti dalje.
IZVOR: Pravda.ru, FOTO: Printscreen RT Vojvodina