Prema pouzdanom izvoru Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), skoro 2 od 5 odraslih u Evropi ima visok holesterol.
Visok holesterol ne izaziva nikakve simptome. Međutim, povećava rizik od kardiovaskularnih stanja kao što su srčani udar i moždani udar.
Statini su najčešći tretman za visok holesterol. Međutim, mnogi su prekinuli terapiju statinima od pouzdanog izvora zbog simptoma mišića povezanih sa statinom (SAMS).
Opservacijske studije su otkrile vezu između nedostatka vitamina D i SAMS-a. Studije su takođe pokazale da oni koji su uzimali suplemente vitamina D nakon prekida upotrebe statina zbog SAMS-a mogu tolerisati kasniju upotrebu statina.
Dalja studija o tome kako vitamin D utiče na SAMS mogla bi pomoći u poboljšanju mogućnosti lečenja visokog holesterola.
Nedavno su istraživači sproveli randomizovano, placebom kontrolisano ispitivanje suplemenata vitamina D za lečenje SAMS-a.
Otkrili su da vitamin D ima istu efikasnost kao placebo u lečenju SAMS-a.
Studija pokazuje da je malo verovatno da će vitamin D sprečiti mišićne simptome povezane sa statinima i da su prethodni izveštaji o blagotvornom efektu verovatno posledica placebo efekta iz preporuke lekara za vitamin D kao način za lečenje simptoma mišića.
Istraživači su koristili podatke iz studije o vitaminima D i omega-3 (VITAL) koja je istraživala efekte vitamina D i suplemenata omega-3 na razvoj kardiovaskularnih bolesti i raka.
Studija je uključila muškarce od 50 i više godina i žene od 55 i više godina bez istorije kardiovaskularnih bolesti ili raka.
Za ovu studiju, istraživači su analizirali podatke od podskupa od 2083 učesnika koji su počeli da uzimaju statine tokom perioda studije. Dok je 1033 dobilo 2000 međunarodnih jedinica dodatka vitamina D holekalciferola dnevno na početku studije, 1050 je dobilo placebo.
Dalje su primetili da se broj učesnika koji su prekinuli lečenje statinima zbog SAMS-a nije razlikovao između grupa: 13% onih u grupi sa vitaminom D i 13% u grupi koja je primala placebo prestalo je da uzima statine.
Dalje analize su otkrile da su oni kojima je nedostajao vitamin D podjednako verovatno da će razviti SAMS, bez obzira da li su primali suplemente vitamina D.
Na pitanje šta bi moglo da izazove SAMS, dr Hlatki je rekao: „Većina simptoma mišića koje pacijenti doživljavaju dok uzimaju statine su nespecifični, pa je neizvesno zašto se javljaju.
Profesor Kausik Rej, profesor javnog zdravlja na Imperijal koledžu u Londonu u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji nije uključen u studiju, takođe je rekao za MNT da je neizvesno kako statini mogu da izazovu bol u mišićima. Međutim, primetio je da „statini mogu da se unesu u mišiće transporterima anjona – [proteini koji kontrolišu kretanje metabolita, toksina i lekova između ćelija].“
„Moguće je da imaju štetne efekte na mitohondrijalni energetski balans kod genetski predisponiranih ljudi“, rekao je prof.
Na pitanje kako lečiti SAMS, dr Hlatki je primetio da ne postoji specifičan tretman za ovo stanje. Međutim, on je rekao da smernice ACC/AHA holesterola iz 2018. Pouzdani izvor preporučuju prekid upotrebe statina dok se simptomi ne poboljšaju i ponovno uvođenje lekova u različitim dozama ili režimima doziranja ili pokušajem drugog statina.
„Ako se koristi pristup ponovne procene, ponovne rasprave (neto klinička korist) i ponovnog izazivanja, većina pacijenata će moći da se uspešno leči sa najmanje jednim ili nekoliko statina“, dodao je on.
Profesor Rej je dodao da kako SAMS ne oštećuje mišiće, prestanak uzimanja lekova obično rešava simptome. On je nastavio da se u retkim slučajevima bolova povezanih sa zapaljenjem mogu koristiti i steroidi i imunosupresivna terapija.
U saopštenju za štampu, stariji autor dr Nil Stoun, profesor medicine u kardiologiji i preventivnoj medicini na Medicinskom fakultetu Univerziteta Nortvestern Feinberg i kardiolog severozapadne medicine, rekao je da analizirajući koje lekove pacijenti uzimaju zajedno sa statinima, utvrđuje da li imaju metaboličke ili inflamatorna stanja mogu pomoći u lečenju SAMS-a.
Dalje je primetio da savetovanje pacijenata o njihovoj sposobnosti da se adekvatno hidriraju i razgovor o „anksioznosti od tableta“ takođe može biti od pomoći.
Nedavna meta-analiza Pouzdani izvor od 123.940 učesnika otkrila je da dok 27,1% onih koji su uzimali statine prijavljuju SAMS, 26,6% onih koji su uzimali placebo prijavljuju slične simptome bola.
Istraživači su zaključili da, iako je terapija statinima izazvala povećanje blagog bola u mišićima, više od 90% svih izveštaja o mišićnim simptomima među onima na statinima nije bilo zbog upotrebe statina.
Oni su dalje primetili da se većina izveštaja o SAMS javlja tokom prve godine lečenja statinima, pri čemu jače doze statina dovode do povećanja SAMS od 8% u prvoj godini i režima statina niskog umerenog intenziteta koji rezultira povećanjem od 3%.