Piše: Vladimir Prebiračević
U Nigeru, afričkoj državi od 25 miliona stanovnika, izvršen je puč u kojem je predsednička garda zbacila dosadašnjeg predsednika Muhameda Bazuma sa vlasti koji je na vlast došao 2020. godine na talasu nezadovoljstva predhodnom vlašću u kojoj su se čelnici države oslanjajući na zaštitu amerikanaca i francuza toliko prepustili korupciji i bahatosti da im nije bilo spasa. Vlast je preuzeo sada već bivši predsednik koji je imao jedan veoma bitan zadatak a to je da smanji korupciju koja je dostigla neviđene razmere.
Zemlja bogata uranijumom koji izvozi u Francusku od koje i zavise francuske nuklearne elektrane i dalje vodi borbu kao da nije nezavisna država i kao da je još uvek pod indirektnom kolonijalnom upravom svojih bivših vlasnika Francuza. Vojska i narod su se u par sati priklonilim pučistima i tako je ova runda prevrata dobila na smanjenju tenzija i izbegnuto je šire krvoproliće. Ali samo dan nakon ultimatuma datog sada već bivšem ministru finansija Nigera da ima 48 sati da odgovori gde je državni novac i državne rezerve ili da se suoči sa streljanjem odpočela je Francuska i Američka kampanja po svetu ali i među afričkim zemljama kako bi brzo obuzdala i stavila pod kontrolu ovu za njih važnu afričku zemlju. Moramo napomenuti da amerikanci imaju bazu u Nigeru sa oko 1000 vojnika kao i da Francuzi imaju svoje formacije i vojne baze u svojoj bivšoj koloniji koju svakako doživljavaju i danas kao svoju koloniju.
Još jedno prisustvo američkih vojnika daleko od svoje kuće garantuje zaštitu američkih interesa po cenu interesa lokalnog naroda. U Burkini Faso i Maliju su se desili slični procesiu i tamo vlada izrazito antifrancusko i antiameričko raspoloženje kao i sada u Nigeru čiji demonstranti pred francuskom ambasadom nose ruske zastave. Francuska je praktično proterana iz Malija.
Spekulacije koje su ovih nedelja trajale oko Vagnerovih formacija koje se povlače iz Afrike izgleda da nisu tačne. Izgleda da su se nečije želje da se Vagner povuče iz Afrike ipak izjalovile i samo je došlo do rotacije snaga koje su već bile prisutne. Stigli su odmorni pripadnici Vagnera sa verovatno novim idejama za ovo područje koje je podložno momentalnoj realizaciji jer ovde niko neće gubiti vreme.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država – EКOVAS pritiska pučiste da se povuku i da ne kvare uspostavljene biznis relacije koje je svrgnuti predsednik samo preuzeo od svog predhodnika bez obzira na obećanja i potrebe naroda sopstvene zemlje ali i porast džihadističkog nasilja koje je počelo sve više da zahvata ovu zemlju.
General Abduraman Tijani je preuzeo kormilo nad državom i za sad odgovara liderima Afričke Unije i EКOVASA-a da nema povlačenja. Zapadnoafričke zemlje, mada ne sve naložile su i ekonomsku blokadu zemlje kao i Evropa što je momentalno zamrzla pomoć toj siromašnoj zemlji pa čak je rečeno i da se ne isključuje upotreba vojne sile ukoliko se bivši predsednik ne vrati na čelo zemlje.
Кoliko je to moguće ostaje da vidimo jer bi se onda postavilo pitanje pa zašto onda nisu vojno reagovali na islamističke terorističke formacije koje operišu u zemljama podsaharske Afrike nego se tima kao bave amerikanci i francuzi koji su tu u stvari da samo osiguraju svoje fantastične investicije u iskorišćavanje sirovina koje ova zemlja poseduje a kojima je bogata auporedo sa tim jedna od siromašnijih zemalja afričkog kontinenta. Čad je jedna od zemalja koja prednjači u mogućnosti da vojno interveniše mada je u samom Čadu već dosta nezadovoljnih zbog samog učešća u Sudanu ali i iskazane negativne reakcije nekoliko zemalja iz okruženja koje ne žele da vojno napadnu Niger.
U glavnom gradu Nigera Nijameju nema nikakvih nedoumica i narod i vojska su na istoj strani a velika je verovatnoća da će krenuti upravo primerom i putem kojim su krenuli Burkina Faso i Mali koji su im prve komšije i koji su se za pomoć obratili Rusiji u pokušaju da probaju da zaštite svoje stanovništvo od islamskih terorista kao i da pokušaju da se izdignu iznad korbača kolonijalnog gazde kojeg su mislili da su se davno rešili. Budići dani će biti ključni za opstanak pučista ali to će biti i jedan snažan udarac za Francusku koja svakako neće mirno posmatrati strateške gubitke i već su iskazali spremnost na drastične akcije kako bi zadržali svoj uticaj u ovoj zemlji.
Dok se piše ovaj tekst stižu informacije da je Niger isključen iz SVIFT-a kao i da je uvedena zabrana leta iznad Nigera za sve vrste letelica kako civilne tako i vojne što može biti preduslov za brzu vojnu intervenciju. sa druge strane pučisti su doneli odluku da se pored zatvaranja granica dok se situacija ne sredi zabranjuju i izvoz uranijuma u inostranstvo. napomenuću samo da su kompanije koje eksploatišu te rudnike francuske. Кriza se produbljuje iz sata u sat. Vojna intervencija veoma izvesna a videćemo kako će se odvijati u vremenu koje je pred nama. Čeka nas novi rat velikih sila u Afici.
(direktor Srpsko-ruskog centra „Majak“)