Kina ubrzava napore da proširi svoj nuklearni arsenal jer je Peking ozbiljno zabrinut zbog vrste pretnji koje SAD mogu da predstavljaju zemlji, objavio je u subotu američki Volstrit džurnal
Kako piše list, kinesko rukovodstvo je donelo stratešku odluku da pojača nuklearne kapacitete zemlje mnogo pre trenutne eskalacije u vezi sa Ukrajinom. Međutim, najnoviji događaji u Evropi, kao i sve jača konfrontirajuća retorika između Pekinga i Vašingtona u vezi sa Tajvanom, doveli su do ubrzanja programa.
VSDž je do ovih zaključaka došao na osnovu informacija dobijenih od anonimnih izvora koji „sarađuju sa raznim agencijama uključenim u bezbednosna pitanja“ u Kini, ali nijedna nije „direktno uključena u postavljanje nuklearne politike“.
Kao dodatni dokaz svojih tvrdnji, list takođe navodi satelitske snimke više od 100 sumnjivih raketnih silosa u jednom od zapadnih regiona Kine, gde je otkrivena povećana aktivnost. List pretpostavlja da bi ova postrojenja mogla da drže novu kinesku raketu dugog dometa DF-41, koja je puštena u upotrebu 2020. Ova vrsta rakete može da nosi nuklearnu bojevu glavu i sposobna je da stigne do kopna SAD, navodi se u tekstu.
VSDž dalje navodi da do nedavno kineska vlada nije videla proširenje svojih nuklearnih sposobnosti kao glavni prioritet zemlje, s obzirom na to da takvo oružje ima malu vrednost u većini lokalnih i konvencionalnih ratova. Međutim, oštar stav Trampove administracije prema Kini bio je prekretnica koja je navela rukovodstvo u Pekingu da preispita važnost nuklearnog oružja. Prema izvorima navedenim u izveštaju Žurnala, kineske vlasti sada sumnjaju da je krajnji cilj Vašingtona rušenje Komunističke partije Kine i da bi SAD možda bile spremne da preuzmu veće rizike da zaustave uspon Pekinga. Pored toga, kineske vlasti su navodno zabrinute da bi Vašington mogao da rasporedi svoje nuklearno oružje ako izbije vojni sukob kod Tajvana.
Anonimni izvor je za novine rekao da kineski vrh smatra da je njihov nuklearni arsenal u svom sadašnjem obliku previše zastareo da bi delovao kao značajno sredstvo odvraćanja od potencijalnog američkog nuklearnog napada. „Kineska inferiorna nuklearna sposobnost mogla bi samo da dovede do sve većeg pritiska SAD na Kinu“, rekla je američkim novinarima jedna osoba koja tvrdi da je bliska kineskom rukovodstvu.
List pretpostavlja da Peking ne planira da poveća svoje nuklearne kapacitete preko onoga što je neophodno da bi osigurao svoje bezbednosne interese. Štaviše, prema izveštaju, Kina ostaje kao i ranije posvećena tome da ne koristi nuklearno oružje prva.
Izveštaj se završava citiranjem penzionisanog kineskog vojnog zvaničnika, koji je rekao da „bez obzira na to kako se situacija bude razvijala u budućnosti, svet će biti konfrontativniji“, što znači da „Kina definitivno treba da održi nuklearno odvraćanje“.
Kina ne objavljuje nikakve detalje o svom nuklearnom arsenalu i do sada je odbijala da se uključi u pregovore o kontroli nuklearnog naoružanja sa SAD, insistirajući da Vašington prvo treba da smanji sopstveni nuklearni inventar.
WSJ / A. Chatten