Iran isporučuje municiju Rusiji Kaspijskim morem da bi pomogao invaziju na Ukrajinu. U opširnoj analizi američki Vol Strit Džurnal pokazuje zašto je ova „smrtonosna ruta“ opasna za Zapad i opisuje napore SAD da tu rutu prekinu
Ruski brodovi prevoze velike količine iranskih artiljerijskih granata i druge municije preko Kaspijskog mora za snabdevanje trupa koje se bore u Ukrajini, potvrdili su za Vol Strit Džurnal (WSJ) zvaničnici sa Bliskog istoka. To predstavlja sve veći izazov za SAD i njihove saveznike dok pokušavaju da poremete saradnju između Moskve i Teherana, navodi list.
Tokom proteklih šest meseci, teretni brodovi su prevezli više od 300.000 artiljerijskih granata i milion komada municije iz Irana u Rusiju, prema zvaničnicima i dokumentima koje je pregledao WSJ. Obaveštajni podaci o pošiljkama podeljeni su sa zvaničnicima SAD, rekli su ljudi upoznati sa tim.
Iranska delegacija u Ujedinjenim nacijama i rusko Ministarstvo odbrane nisu odgovorili na zahteve za komentar. Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće odbio je da komentariše.
SAD i njihovi saveznici traže načine da ometaju transfere oružja iz Irana, koji je takođe bio važan snabdevač ruskoj vojsci bespilotnim letelicama, kažu američki zvaničnici.
Iran je prvenstveno koristio teretne avione za isporuku oružja Rusiji, prema američkim zvaničnicima, što je činilo gotovo nemogućim da interveniše. A preduzimanje akcija u Kaspijskom moru zahtevalo bi pomoć bivših sovjetskih republika.
U svom izveštaju WSJ otkriva da su SAD otpočele razgovore sa bivšim sovjetskim republikama koje izlaze na Kaspijsko more kako bi našle načina da prekinu vezu Moskve i Teherana.
Tako je ranije ovog meseca viceadministrator Bred Kuper — šef Pete flote američke mornarice sa sedištem u Bahreinu, koji je predvodio multinacionalne napore da zaustavi ilegalne pošiljke oružja i droge iz Irana u Persijskom zalivu — nenajavljeno je posetio Turkmenistan na Kaspijskom moru, rekao je komandant Tim Hokins, portparol mornarice. Hokins je rekao da je admiral mornarice razgovarao o nizu pitanja, uključujući načine za produbljivanje saradnje i proširenje pomorske bezbednosti. On je odbio da komentariše bilo kakve konkretne razgovore o zapleni pošiljki oružja u Kaspijskom moru.
Zvaničnici na Bliskom istoku rekli su da je najnovija pošiljka oružja za koju se zna da je prešla Kaspijsko more u Rusiju napustila Iran početkom marta na brodu Rasul Gamzatov, 460 stopa dugog ruskog teretnog broda nazvanog po piscu poznatom po pesmi koja oplakuje smrt sovjetskih vojnika u Drugom svetskom ratu.
Brod je nosio 1.000 kontejnera sa 2.000 artiljerijskih granata, rekli su zvaničnici, što je ranije neprijavljena pošiljka. Skaj njuz je ranije izvestio o nekim drugim pošiljkama iz Irana u Rusiju.
Javno dostupni podaci o isporuci pokazuju da je Rasul Gamzatov napustio iransku luku Bandar Amirabad 8. marta i stigao u Astrahan, u Rusiji, šest dana kasnije. Brod se vratio u Iran krajem marta i ponovo je otplovio za Rusiju nakon što je bio u luci samo jedan dan, prema podacima.
Brod je u vlasništvu MG-FLOT, ruske kompanije ranije poznate kao TransMorFlot LLC. Kompaniju je prošle godine sankcionisalo Ministarstvo finansija SAD, koje je saopštilo da 16 njenih brodova, uključujući Rasul Gamzatov, prevozi oružje za Rusiju.
Kompanija nije odgovorila na zahteve za komentar.
Kako navodi WSJ, Rusija se obratila Iranu za pomoć prošlog leta pošto je pretrpela neuspeh u napadu na ukrajinske snage koje su SAD i njeni saveznici iz Severnoatlantskog saveza snabdevali oružjem i municijom.
Iran je u početku Rusiji obezbedio stotine dronova napunjenih eksplozivom koje je Moskva koristila za gađanje ukrajinskih ciljeva. Ukrajinska protivvazdušna odbrana je uglavnom uspela da obori dronove, a Rusija ih poslednjih meseci ređe koristi.
Pored dronova, rekli su bliskoistočni zvaničnici, Iran je pristao da Rusiji isporuči više od 300.000 granata za artiljeriju koja je igrala centralnu ulogu u ratu u istočnoj Ukrajini.
Jedan ugovor iz septembra 2022., koji je pregledao WSJ, pokazao je dogovor između iranskog ministarstva odbrane i ruskog JSC Rosoboroneksport za više od 74.000 artiljerijskih granata koji će biti prodati Rusiji za 1,7 miliona dolara.
Rosoboroneksport nije odgovorio na zahteve za komentar.
Bajdenova administracija je upozorila da produbljivanje veza između Rusije i Irana predstavlja pretnju izvan Ukrajine. SAD i NATO gledaju na ruski rat u Ukrajini kao pretnju globalnoj bezbednosti, posebno nacijama u vojnom savezu na zapadnim granicama Rusije. Ruska upotreba iranskih bespilotnih letelica da pogodi Kijev povećala je zabrinutost u zapadnim prestonicama.
Ana Borščevskaja, viši saradnik na Vašingtonskom institutu za bliskoistočnu politiku, rekla je da se odnos Irana sa Rusijom postepeno pomera od transakcionih ka strateškim.
„Rusija je sada zavisna od Irana po prvi put u širokom obimu rusko-iranskih odnosa“, rekla je ona. „To je istorijska promena.”
SAD i drugi saveznici Ukrajine su pre nekoliko meseci upozorili da je Iran spreman da Rusiji pošalje balističke rakete. Ali to se do sada nije ostvarilo, prema američkim i inostranim procenama.
Slično tome, Rusija do sada Iranu nije poslala napredne mlazne lovce Su-35 koje Teheran traži kao deo produbljivanja odnosa, navode bliskoistočni zvaničnici. Ranije ove godine, iranski zvaničnici su rekli da očekuju da će prvi ruski mlazni lovci biti isporučeni sredinom marta.
Poslednjih nedelja, prema zvaničnicima Bliskog istoka, tim Iranaca posetio je fabriku na istoku Rusije koja proizvodi napredne mlazne lovce. Zvaničnici su rekli da bi to mogao biti znak da se sporazum kreće napred.
WSJ / Afera / A. Chatten