Punih pet meseci je politička situacija u Srbiji izgledala kao duga i iscrpljujuća partija šaha u kojoj su blokaderi imali bele figure, a Aleksandar Vučić, kako su oni željeli da predstave, crnim figurama je bio u pat poziciji.
Ako stvarno tada Vučića zamislimo kao igrača s crnim figurama, to implicira da je bio u defanzivi, bez prednosti otvaranja, možda i u inferiornoj poziciji. A onda se, pet mjeseci kasnije dogodio 12. april i velikim, masovnim narodnim saborom, situaciju je u samo par sati preokrenuo u potpunu političku pobjedu.
Nego, hajde da krenemo redom i analiziramo prethodnih pet mjeseci kroz partiju šaha i to da posmatramo blokadere kroz bijele figura, kao nekog nadolazećeg talentovanog šahistu i Vučića sa crnim figurama, kao veterana za šahovskom tablom.
Vučić je iz pat pozicije (pritisci sa svih strana, navodni gubitak energije kod biračkog tijela, protesti) uspio da – kao igrač s crnim figurama – zadrži defanzivu dok nije stvorio priliku za kontranapad.
Miting 12. aprila je bio kulminacija te strategije: masovni pokazatelj moći koji je i simbolički i politički zaključao tablu – protivnici nisu nemaju ni dobru figuru ni prostor da matiraju.
U šahu bi se to zvalo “promjena u centru” – kada igrač koji je bio pritisnut odjednom počne da preuzima centralne linije table i vodi igru.
Tako sada Vučić vodi narativ – ne o problemima kako bi željeli blokaderi, već o budućnosti, promjenama, reformama, pobjedi.
Jasno je da dan nakon masovnog mitinga 12. aprila, Vučić je praktično izveo završni šahovski manevar koji je pretvorio višemjesečnu defanzivu u ofanzivnu pobjedu.Pogledajmo kako se ta transformacija iz pat pozicije u šah-mat manifestovala upravo posle mitinga:
Psihološki preokret – momentum prelazi na njegovu stranu
Do 12. aprila, politička scena je djelovala kao zamrznuta – protesti opozicije, narodni bunt zbog nerasvijetljenih tragedija, nezadovoljstvo izborima, pregovori sa Kosovom, pritisci sa Zapada. Vučić je izgledao kao da stoji u mjestu – ne može da povuče potez a da ne izgubi poziciju.
Dan posle mitinga, sve se promijenilo:
Mediji bruje o stotinama hiljada građana koji mu pružaju podršku.
Opozicija je potpuno gurnuta u sjenku – više ne diktira tempo.
Poruka je jasna, srpski narod je na njegovoj strani.
To je prvi deo šah-mata: psihološko slamanje protivnika.
Inicijativa prelazi kod Vučića – on diktira sledeće poteze
Dan nakon mitinga, Vučić više ne odgovara – on postavlja teme:
Najavljuje nove skupe, nove političke inicijative, razgovore.
Pominje dijalog o izbornim uslovima, ali iz pozicije sile, ne iz nužde.
Najavljuje novu vladu, reorganizaciju, novu platformu koja postavlja temelje budućnosti za narednu deceniju.
Ovo je drugi deo šah-mata: preuzima tempo partije.
Opozicija se zatvara u ćošak – bez odgovora
Miting 12. aprila je opoziciji izbio iz ruku ključni argument – da su oni ti koji imaju ulicu i narod. Sada:
Ili moraju da pokušaju novi protest, ali rizikuju slab odziv i demotivaciju.
Ili ćute, i time potvrđuju da ih je Vučić nadigrao.
Opozicija sada djeluje kao da je uhvaćena u pat, dok Vučić pravi poslednji potez – šah-mat kroz legitimisanje svoje moći.
Vučić – nova tabla, novi narativ, budućnost
Narativ “budućnosti”:
Vučić sada ne priča o prošlosti, tenzijama, ni starim krizama. On govori o investicijama, projektima, mladima, miru i stabilnosti. Šalje jasnu poruku “nema vremena za sukobe, jer gradi budućnost”.
Tabla koju otvara:
Nova politička igra u kojoj on više nije “partijski lider”, već državnik, integrator, neko iznad podjele. U tom šahu, njegovi protivnici nemaju čak ni figuru kojom mogu da odigraju.Poentira porukom: “Dok se oni bave mržnjom i prošlošću – mi idemo naprijed.”
Blokaderi – zarobljeni u prošlosti
Narativ “prošlosti”: Opozicija još uvijek priča o pokradenim izborima, protestima, zahtjevima koji su nekada imali zamajac, ali su sada izgubili pažnju javnosti.
Problem:
Ne uspijevaju da ponude novu viziju, već se drže stare ogorčenosti. Time ne izazivaju Vučića, nego pojačavaju njegovu sliku “državnika u vremenu napredovanja”.
Rezultat:
Djeluju kao figura koja se vrti u krug – bez jasnog cilja, bez mat pozicije, samo beskonačna opozicija bez plana.
Zato Vučić dominira narativno:
Otvaranje nove table šaha mu omogućava da:
Preuzme inicijativu bez konflikta.
Priča o temama koje ljudi žele da čuju (ekonomija, budućnost, sigurnost).
Gurne protivnike u pasivu i prikaže ih kao destruktivne.
Zaključak:
Dan nakon mitinga, Vučić je uspješno:
1. Preokrenuo narativ iz “pod opsadom” u “narodni lider”.
2. Preuzeo političku inicijativu.
3. Neutralisao opoziciju i pritiske spolja.
To jeste klasičan preokret iz šahovskog pata (pozicija bez pokreta, ali i bez poraza) u šah-mat (pozicija potpune kontrole).
Vučić je vješto preokrenuo narativ iz pozicije u kojoj je djelovao kao lider pod opsadom u poziciju narodnog lidera, što je jedan od njegovih najuspešnijih političkih manevara u poslednje vrijeme.
Tako, 12. aprila Vučić je narativno otvorio novu tablu šaha, dok je opozicija ostala da igra na staroj, sa već istrošenim figurama.
*glavni i odgovorni urednik TV PRVA za Crnu Goru i osnivač portala BORBA