POVUČEN ZAKON O POLICIJI! Vulin: Vučić me zamolio, potražiti neki drugi razlog za krv na ulicama Beograda!
Foto: Youtube/ Printscreen
Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima je povučen, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.
U saopštenju ministra policije se navodi, između ostalog, da ga je predsednik Srbije zamolio da povuče nacrt zakona. Saopštenje prenosimo u celosti:
– U Beogradu su 1903. godine izbile krvave demonstracije, jer je policija donela uredbu po kojoj su kalfe morale da u legitimaciji imaju fotografiju. Zakon o radu, koji je 2014. promenio Srbiju, dočekan je demonstracijama i pretnjama pobunom. Obavezno ostavljanje otisaka prstiju bilo je napadano kao kršenje sloboda i označeno kao policijska represija. Pravno regulisanje postavljanja kamera koje bi prepoznavale lica i siluete i nemerljivo pomogle policiji da rešava ubistva i najteža krivična dela, napadnuto je od svih zapadnih nevladinih organizacija i njihovih finansijera i nalogodavaca. Borbom protiv svega novog u sektoru bezbednosti, ubice i lopovi će biti malo sigurniji, a policija i građani će biti mnogo nesigurniji. Kamere koje su London učinile bezbednim napadnute su u Beogradu, ono što je dobro za građane EU označeno je kao represija za građane Srbije. Obaveštajnim radom došli smo do informacija da je nekoliko stranih zapadnih obaveštajnih službi preko svoje agenturne mreže u medijima, nevladinim organizacijama i političkim partijama izvršilo medijsku pripremu za organizaciju nasilnih protesta koji za cilj imaju destabilizaciju Srbije. Njima srpske glave nisu bitne i spremni su da ih bacaju u besmislenim sukobima. Sagledavajući sve činjenice, predsednik Vučić me je zamolio da Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima povučem iz procedure. Predsednička se ne poriče, i ja ću to uraditi. Ovo je moj lični poraz i ja ću snositi njegove posledice, ali i ovim putem želim da upoznam javnost da ću nastaviti da se borim za bezbednu Srbiju uprkos agentima i njihovim finansijerima. Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima je povučen, moraćete potražiti neki drugi razlog za krv na ulicama Beograda.Biometrijsko nadziranje bez dozvole suda, stroža zaštita i kažnjavanje otkrivanja identiteta policajca, korišćenje pojma „Policija“ uz odobrenje ministra – neke su od odredaba Nacrta Zakona o unutrašnjim poslovima koje su u široj i stručnoj javnosti izazvale kontroverze.
Naime, kako neki tumače, policiji se daju veća ovlašćenja koja bi mogla da ugroze prava i slobode građana.
Stručnu javnost prvobitno je uskovitlala iznenadna pojava javne rasprave o Nacrtu Zakona o unutrašnjim poslovima, koji bi trebalo da zameni postojeći Zakon o policiji, a potom i njena kratkotrajnost od svega od svega 20 dana, od 30. avgusta do 18. septembra ove godine. Poređenja radi, prethodna javna rasprava o Zakonu o policiji trajala je oko godinu dana.
Jedna od ključnih spornih odredbi Nacrta policiji dozvoljava biometrijski nadzor, odnosno omogućava pristup kamerama s automatskim prepoznavanjem lica bez sudske kontrole.
Nacrtom je predviđeno i da prezimena na uniformama policajaca budu zamenjena šiframa koje čine kombinacije slova i brojeva, kao i to da otkrivanje identiteta policajca na službenoj dužnosti bude kažnjivo novcem, što otežava utvrđivanje odgovornosti u nemilim situacijama i novinarima stvara problem u poslu.
(Glas javnosti)