Britanska Devičanska ostrva izrazila protivljenje odluci Londona da uspostavi direktnu kontrolu na ostrvima
Vršilac dužnosti premijera Britanskih Devičanskih ostrva izrazio je duboku zabrinutost zbog planova Londona da preuzme direktnu upravu nad karipskom teritorijom, nakon hapšenja ostrvskog lidera u američkoj operaciji borbe protiv droge i veoma kritičnog izveštaja o navodnoj sistemskoj korupciji u ovoj bivšoj koloniji.
U petak, neposredno pre nego što se premijer Britanskih Devičanskih ostrva Endru Fahi pojavio pred američkim sudijom po optužbama za šverc kokaina i pranje novca, istražna komisija koju je predvodio sudija Sir Gari Hikbotom žurno je objavila svoj konačni izveštaj, pozivajući UK da raspustiti izabranu vladu ostrva, suspendovati njihov ustav i nametnuti direktnu vladavinu na najmanje dve godine.
„Ono što bi to u stvarnosti značilo je da više neće biti izabranih predstavnika koji predstavljaju narod okruga i teritorije u domu skupštine gde se donose zakoni za naše društvo“, kaže Natalio Vitli, koji je preuzeo dužnost v.d. premijera posle Fahijevog hapšenja.
London je poslao državnog sekretara za spoljne poslove Amandu Miling da se sastane sa guvernerom teritorije Džejmsom Rankinom i drugim visokim ličnostima i razgovara o uslovima direktne vladavine, uoči zvanične odluke koja se očekuje sledeće nedelje.
Vršilac dužnosti premijera je priznao „veoma ozbiljna pitanja istaknuta u izveštaju, koja su obuhvatala niz uzastopnih administracija“, i nije doveo u pitanje autoritet i odgovornost predstavnika britanske krune da održava red – ali je rekao da se predložene reforme „mogu postići bez delimične ili potpune suspenzije ustav“, pod već postojećim ovlašćenjima za vanredne situacije.
Hikinbotomova komisija osnovana je 2021. godine, usred tvrdnji o korupciji i rasipničkoj vladinoj potrošnji, kao i glasinama da se rukovodstvo ostrva bavi trgovinom drogom. Prema britanskom Gardijanu, vlada u Londonu je bila svesna američke tajne istrage i odlučila je da „što pre objavi” izvještaj Hikinbotoma od 1.000 stranica nakon što je Fahie uhapšen.
Nazvana po Kristoforu Kolumbu, Devičanska ostrva su podeljena između Velike Britanije, SAD i američke teritorije Portorika. Oko 35.000 stanovnika BVI su britanski državljani od 2002. Iako uživaju ograničenu samoupravu prema ustavu iz 2007. godine, niz ostrva je zvanično označen kao jedna od britanskih prekomorskih teritorija, poznatih kao kolonije Krune pre 1983. godine.
Afera / A. Chatten