Za destabilizaciju Pridnjestrovlja najviše je zainteresovana Rumunija, koja može da ostvari svoje snove o ujedinjenju sa Moldavijom i da uz pomoć NATO reši pitanje „pridnjestrovskog separatizma”.
Svaki dan granatiranje i eksplozije u Pridnjestrovlju
Vlasti Pridnjestrovske Moldavske Republike (PMR) su 27. aprila optužile Кijev da koristi bespilotne letelice iznad sela Кolbasna u oblasti Ribnica, gde se nalazi najveće skladište municije sovjetske proizvodnje. Čuvaju ga ruski mirovnjaci.
U Tiraspolju tvrde da je granatiranje izvedeno sa teritorije Ukrajine, ali beznačajno. Ranije su zabeležene eksplozije u PMR (Tiraspolj, Grigoriopolj i Parkani). Oštećene su dve telekomunikacione antene koje emituju ruski radio, zgrada Ministarstva državne bezbednosti (MGB) u Tiraspolju i vojna jedinica u selu Parkani.
Ruski trag je, naravno, odmah pronađen, ali nema ni jednog razloga da Moskva stvara žarište napetosti u proruskom regionu.
Ukrajinski trag
Druga stvar su ukrajinski interesi, koji su direktno povezani sa skladištem municije. Od skladišta do granice sa Ukrajinom ima samo dva kilometra. Interfaks prenosi da su napad na sedište MGB izvele tri osobe koje su sa teritorije Ukrajine ušle u Pridnjestrovlje preko carinske ispostave Novovladimirovka, ispalile iz bacača granata, a zatim preko istog mesta izašle iz zemlje.
Aleksej Arestovič, savetnik predsednika Ukrajine, rekao je da bi Pridnjestrovlje mogla „lako“ da osvoji Ukrajina ako moldavske vlasti to zatraže, a mogu i da traže.
Ukrajina daje izgovor za uniju Rumunije i Moldavije
Verovatno je da destabilizacija od strane Ukrajinaca ide na ruku uniji Rumunije i Moldavije. Ukazala se prilika da se pod pričama o „ruskoj invaziji“ reši pitanje ujedinjenja dve zemlje rumunskog govornog područja.
Prema Adevarulu, ujedinjenje dve zemlje „trebalo je da dođe ranije, ali je razumljiva bila želja Moldavaca i njihovog rukovodstva da imaju suverenu, nezavisnu državu”.
„Ali sada smo u kritičnoj situaciji“, pošto „Rusija želi da uspostavi poslušni režim u Кišinjevu“.
Ovaj cilj, navodi list, može se postići za tri dana, jer Moldavija nema sposobnosti da se odupre ruskim „okupatorima“. Publikacija poziva na istorijski korak ka ujedinjenju kroz odluke dva parlamenta , koje će biti dostupne za nekoliko dana, a referendumi se mogu odložiti za kasniji datum.
Zaista, to je moguće, pošto stranka Maje Sandu sada ima većinu u moldavskom parlamentu .
Sve to kako bi Moldavija postala teritorija NATO-a i omogućio trenutni ulazak trupa NATO-a tamo da bi je zaštitile“, ističe list.
Odnosno, neće biti rata, sve će biti urađeno na potpuno „mirni“ način.
Pozivi na mir u pozadini blokade Pridnjestrovlja
U tom kontekstu, sasvim su razumljiva uveravanja rumunskog ministra odbrane Vasila Dinčua , koji je negirao mogućnost „rata“ u Moldaviji.
„Mislim da ne postoji mogućnost rata u Moldaviji, koja je, da podsetim, vojno i politički neutralna“, rekao je Dinču u izjavi koju je preneo lokalni TV kanal Digi24.
U utorak, 26. aprila, predsednica Maja Sandu je rekla da je otvorena za miran diplomatski dijalog.
“Osuđujemo sve izazove i pokušaje da se Moldavija uključi u akcije koje bi mogle da ugroze mir u zemlji. Кišinjev nastavlja da insistira na mirnom rešavanju pridnjestrovskog sukoba”, rekao je Sandu.
Predsednik je naglasio da Moldavija ne planira da blokira Pridnjestrovlje. Ipak, nedavne akcije govore o tome. Reč je o blokadi trgovinskog poslovanja najvećeg metalurškog kombinata PMR i nedostatku zaliha lekova i hrane.
Dodajmo da je u martu Sandu ponovio poziv na povlačenje ruskih trupa iz Pridnjestrovlja – dan nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope proglasila ovaj region „teritorijom koju je okupirala Rusija“.
PMR najavljuje “razvod” od Moldavije
Očigledno, situacija u Pridnjestrovlju se ubrzano pogoršava. Кao da predviđa sprovođenje opisanog scenarija, ministar spoljnih poslova PMR Vitalij Ignjatijev rekao je da je došlo vreme da se okonča sukob koji se vukao 30 godina i da se zaključi mirovni ugovor.
„Rat protiv istorije i zdravog razuma koji vode vlasti Moldavije, kao i kurs koji su odabrali za približavanje EU i NATO, pokazuje da Moldavija i Pridnjestrovlje nikada neće biti zajedno“, rekao je Ignjatijev.
Prema njegovim rečima, tačka bez povratka u odnosima sa Кišinjevom je pređena 17. septembra 2006. godine, kada je narod PMR-a na referendumu glasao za izgradnju nezavisne države.
Tekst i foto: Pravda.ru