Vašingtonska jedinica za sajber ratovanje oslanjala se na tajni program dok je hakovala istaknuti kineski univerzitet, izveštava Global Tajms
Američke obaveštajne službe su koristile „skriveno i prilagodljivo” sajber oružje da hakuju jedan od najboljih kineskih univerziteta, izvestili su lokalni mediji u utorak.
Prema Global Tajmsu, kineski stručnjaci su uhvatili sajber alat koji je navodno koristila Kancelarija za operacije prilagođenog pristupa (TAO), tajna jedinica američke Agencije za nacionalnu bezbednost, u napadu na Severozapadni politehnički univerzitet.
Kineski Nacionalni centar za hitne slučajeve za kompjuterske viruse je 5. septembra otkrio rezultate istrage o nizu napada na državni univerzitet koji je specijalizovan za aeronautiku i svemirska istraživanja. U to vreme, vlasti su rekle da je TAO koristio „više od 40 različitih oružja za sajber napade specifičnog za NSA“ da ukrade podatke univerziteta.
Prema ekspertima koje je intervjuisao Global Tajms, američka NSA jedinica za sajber ratovanje uglavnom se oslanjala na takozvani alat za „ispijanje čaja“ koji je ugrađen u internu mrežu univerziteta. Ovo je navodno omogućilo krivcima da ukradu lozinke za daljinsko upravljanje i usluge daljinskog prenosa datoteka i dobiju pristup intranetu. Kao rezultat toga, veliki broj osetljivih podataka je ukraden.
Jedan od izvora Global Tajmsa je objasnio da je „ispijanje čaja“ veoma skriveno sredstvo jer se lako može uklopiti u nova okruženja. Nakon implantacije, ovaj špijunski softver se maskira kao običan proces u pozadini, što ga čini veoma teškim za otkrivanje, primetio je sajber stručnjak.
Prema njegovom mišljenju, program može da prati koje podatke korisnik unosi preko konzole, omogućavajući mu da vidi sva imena naloga i lozinke. „Kada TAO dobije ova korisnička imena i lozinke, oni mogu da se koriste za izvođenje sledeće faze napada kako bi pomogli kancelariji da ukrade fajlove na serverima ili isporuči drugo sajber oružje“, rekao je stručnjak.
SAD su ukrale preko 140 GB podataka visoke vrednosti, prema kineskom Nacionalnom centru za hitne slučajeve protiv kompjuterskih virusa. NSA i Stejt department odbili su da komentarišu ove navode.
Ukoliko je ovo istina, ovo je jedan od najvećih i najoštrijih napada SAD na kinesku infrastrukturu.
Kina je više puta optuživala SAD da špijuniraju univerzitete, kao i energetske i internet kompanije. Istovremeno, Vašington je osudio Peking zbog krađe američkih komercijalnih tajni, a šef FBI-ja Kristofer Rej je ranije ove godine tvrdio da je nacija nezakonito preuzela „neverovatne količine“ informacija, dok je istovremeno bila izvor više sajber napada nego sve druge zemlje zajedno.
Global Times / Afera – A. Chatten
Foto: Gettyimages