Zemlje u razvoju i dalje neutralne i nastavljaju saradnju s Rusijom uprkos velikom pritisku Zapada, piše američki list u opširnoj analizi
Uprkos tekućim naporima Zapada da pridobije međunarodnu podršku Ukrajini, svet u razvoju ostaje uglavnom neutralan po pitanju sukoba, navodi se u nedavnom izveštaju Vol Strit Džurnala (The Wall Street Journal). Članak naglašava dinamiku razvoja globalne diplomatije i složenosti oko ruske invazije na Ukrajinu koja je počela pre 18 meseci.
Sjedinjene Države, Evropa i Ukrajina uspešno su orkestrirale nekoliko glasova u Ujedinjenim nacijama (UN) osuđujući rusku invaziju i započele pregovore sa brojnim zemljama o mirovnom rešenju. Međutim, ključne ekonomije u usponu, poput Indije, Brazila i Južne Afrike, zadržale su neutralan stav po pitanju sukoba, a njihovi lideri daju prioritet globalnoj nejednakosti i oslobađanju duga na predstojećoj Generalnoj skupštini UN.
Rusija, s druge strane, nije imala značajne koristi od situacije, ističe list. Moskva je i dalje marginalizovana od međunarodnih foruma, a samo nekoliko zemalja je priznalo njene tvrdnje o aneksiji delova Ukrajine. Odsustvo ruskog predsednika Vladimira Putina sa međunarodnih samita, uključujući Grupu 20 (G-20), odražava njegovu zabrinutost zbog potencijalnih optužbi za ratne zločine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, nasuprot tome, nastavlja da sarađuje sa međunarodnom zajednicom i učestvovaće u debati Saveta bezbednosti o ratu u Njujorku. Međutim, uprkos ovom razvoju događaja, napori Zapada da se obezbedi globalni konsenzus o mirovnim uslovima za Ukrajinu videli su samo postepeni napredak.
Prema Ričardu Gauanu, direktoru Krizne grupe UN, „mnoge nezapadne zemlje nastavljaju da pokušavaju da trianguliraju između Ukrajine i Rusije“, što ukazuje na izazove sa kojima se suočavaju zapadne diplomate.
Dok su zapadne nacije slavile svoje uspehe u glasanju u UN osudivši invaziju Rusije, poslednjih meseci svedoci smo opadanja međunarodne podrške javnoj osudi Rusije. Neke zemlje u usponu izrazile su protivljenje pozivima Ukrajine na reparacije od Rusije za ratnu štetu i stvaranje međunarodnog tribunala protiv ruskog rukovodstva. Mnoge zemlje u razvoju su se uzdržale od pridruživanja zapadnim sankcijama protiv Rusije, a Moskva nastavlja da izbegava ove sankcije kroz trgovinu sa neutralnim trećim stranama.
U značajnom zaokretu u globalnoj politici, Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati nedavno su se pridružili grupaciji BRIKS na čelu sa Rusijom i Kinom. Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva glasno je kritikovao pristup Zapada sukobu, optužujući SAD da „podstiču rat“ isporukom oružja Ukrajini.
Jan Tešau, bivši nemački zvaničnik za odbranu i sadašnji direktor Evroazija grupe, primetio je da su zapadni zvaničnici potcenili animozitet prema SAD i Evropi u delovima sveta i želju zemalja poput Brazila i Južne Afrike da potvrde svoju nezavisnost i interese u međunarodnoj sceni.
Uprkos ovim izazovima, Ukrajina i njeni zapadni saveznici su prilagodili svoje strategije. Predsednik Zelenski je sarađivao sa afričkim, zalivskim i azijskim zemljama, dok je Kijev sarađivao sa evropskim saveznicima na pronalaženju zajedničkog jezika između zapadnih nacija i sila u nastajanju u pogledu mira za Ukrajinu. Ove diskusije iza zatvorenih vrata imaju za cilj da olakšaju saradnju u određenim aspektima sukoba bez prisiljavanja javnosti na osudu Rusije.
Nedavni sastanak u Džedi, u Saudijskoj Arabiji, u koji je učestvovalo više od 40 zemalja, uključujući Kinu, pružio je platformu za ove diskusije, a dalji razgovori se očekuju u Njujorku. Ukrajinski zvaničnici se nadaju da će ovi dijalozi dovesti do mirovnog samita pre kraja godine.
Dok ishod sukoba ostaje u velikoj meri određen događajima na bojnom polju, ideje iznete u Džedi bi mogle da igra značajnu ulogu u oblikovanju međunarodne percepcije o tome kako rat treba da se završi i utiče na eventualna rešenja.
Na sastanku lidera G-20 u Nju Delhiju, Zapad se suočio sa diplomatskim izazovima, uključujući i neuspeh da ubedi druge da okrive rusku invaziju za sukob. Međutim, događaj je pokazao uspeh za Zapad jer je doveo Afričku uniju u G-20, proširivši njen uticaj. Pokušaji Rusije da uvede jezik kritike zapadnih ekonomskih kazni bili su osujećeni, a lideri su zahtevali prekid vojnih napada na ukrajinsku žitnu infrastrukturu.
U zaključku Vol Strit Džurnal ističe da se napori Zapada da obezbede globalnu podršku Ukrajini i dalje suočavaju sa izazovima, a ekonomije u usponu zadržavaju neutralan stav. Međutim, Ukrajina i njeni zapadni saveznici prilagođavaju svoje strategije, upuštaju se u diplomatske dijaloge i traže mogućnosti za saradnju sa silama u nastajanju kako bi unapredili stvar mira u Ukrajini, zaključuje list.
WSJ / Afera – A. Chatten