U tekstu pod naslovom „Šta se desilo sa ruskim sajber napadima na Ukrajinu?“, britanski „Fajnenšl tajms“ analizira zašto Rusi još uvek nisu iskoristili svoje sajber potencijale protiv Kijeva
Pitanje za koje se mnogi posmatrači invazije na Ukrajinu nisu usuđivali da postave: šta se dogodilo sa ruskom sajber ofanzivom koju su se dugo bojali?
Ranije ovog meseca, Fajnenšt Tajms je detaljno opisao tajnu američku misiju za jačanje sajber odbrane Ukrajine uoči ruske invazije. Ovo je uspelo da spreči napad na železnicu u zemlji, što se pokazalo vitalnim za civile koji su pobegli od sukoba, piše list.
Ipak, odsustvo (do sada) očekivanog ruskog digitalnog napada nastavlja da zaprepašćuje posmatrače sajber bezbednosti.
„Buduće monografije istraživačkih centara i predavanja na ratnim fakultetima, koja će neizbežno odbaciti strategiju Moskve, verovatno će se fokusirati na iznenađujući nedostatak sajber napada u Putinovom planu invazije“, kaže Kris Krebs, bivši šef američke Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost.
Pišući u Fajnenšel tajmsu, Krebs — sada suosnivač i partner Krebs Stamos grupe, konsultantske kuće za sajber bezbednost — objašnjava šta veruje da se zaista dešava. I ne radi se o nedostatku ruskih sposobnosti.
On sugeriše da Kremlj možda nije dovoljno brzo upozorio osoblje bezbednosnih službi koji rade na sajber projektima o svom planu borbe za Ukrajinu, što im nije dalo dovoljno vremena da se pripreme.
Za ofanzivne operacije mogu biti potrebni „meseci, ako ne i godine“ da se pripreme, kaže Krebs.
Drugo, Rusi možda nisu želeli da uklone kritične ukrajinske infrastrukturne usluge koje njihove snage moraju da koriste tokom svojih operacija.
Za Ukrajince, mogućnost da ostanu povezani — delimično zahvaljujući satelitskoj širokopojasnoj mreži Elona Maska Starlink — omogućila je vladi da dominira informacionim bojnim poljem, kao i da primi više od 100 miliona dolara donacija u kriptovalutama od početka rata.
Ali Krebs ostavlja otrežnjujuću poruku. Suočena sa ekonomskim sankcijama i podrškom Ukrajini, čak bi i poražena Rusija mogla pokrenuti sajber napade na Zapad, baš kao što je to učinila sa napadima ransomvare-a NotPetia iz 2017. „Ranjeni medved i dalje može da napadne“, upozorava Krebs.
FT / A. Chatten