Energetska kriza u Evropi trajaće najmanje dve godine. A situacija se neće promeniti bez ruskog gasa i nafte , smatraju zapadni analitičari.
Кonkretno, o tome govore stručnjaci konsultantske kompanije Energi Aspects. Po njihovom mišljenju, energetska kriza koja je štetna za Evropu mogla bi da potraje do kraja 2023. godine . Pa čak i duže, pošto je potražnja za energijom u regionu velika, a ponuda ograničena, prenosi Prime pozivajući se na Blumberg.
Prema rečima glavne analitičarke naftnog tržišta kompanije Amrita Sen, trenutna energetska kriza je „priča za više od jedne zime“. A da bi se uravnotežilo tržište, potrebne su zalihe iz Rusije, i to ne samo ove zime, već i sledeće.
Posle uvođenja antiruskih sankcija bez presedana, spot cene prirodnog gasa u Evropi su naglo porasle. Neke zemlje zajednice su preduzele kontroverzne mere u energetskom sektoru, potpuno odbijajući, na primer, snabdevanje energijom iz Rusije .
U tom kontekstu, Evropska unija je počela aktivno da raspravlja o ograničenju cena ruske nafte. Istina, nije jasno koji će cilj EU postići i kada uvesti ograničenja. Činjenica je da će početkom decembra na snagu stupiti embargo na isporuke nafte iz Rusije u zemlje EU morskim putem. A u februaru – za snabdevanje naftnim derivatima.
Možda to znači ograničavanje cena za treće zemlje – mada kako Evropska unija može da utiče na to?
Ili govorimo o ograničavanju isporuke nafte cevovodima, na njih ne važi embargo.
Ali u ovom slučaju, snabdevanje može potpuno prestati. Moskva je ranije saopštila da ruske kompanije neće isporučivati naftu zemljama koje pokušavaju da ograniče isporuke netržišnim metodama.