Sad se i Kanađani žale da im se neko mešao u izbore
Posle opširnih tvrdnji da se ruska tajna služba umešala u američke izbore 2016. i 2020, sada i Kanađani tvrde da im je „strana sila“ ometala demokratiju
Tvrdnje o mešanju Kine u glasanje 2021. uznemirile su Trudoovu administraciju, koja se u početku odbijala od poziva na istragu.
Kanada je u četvrtak imenovala sudiju da vodi istragu o navodnom stranom mešanju u unutrašnju politiku zemlje, mesecima nakon što su bezbednosni zvaničnici rekli političarima da veruju da je Komunistička partija Kine platila agente da osujeti rivale premijera Džastina Trudoa na opštim izborima 2021.
Navodi da je Kina pokušala da utiče na kanadske izbore predstavljaju jedan od najvećih izazova za Trudoa tokom njegovih osam godina na funkciji. Suočio se sa oštrim kritikama nakon što je pokušao da umanji zabrinutost da su na rezultate izbora 2021. godine uticale kineske aktivnosti, i dodatni gnev nakon što je prvobitno odbio pozive opozicionih stranaka i bivših zvaničnika da sprovede javnu istragu da istraži šta se moglo dogoditi tokom glasanja 2021.
Trudoova administracija je promenila traku u junu i rekla da je spremna da uspostavi komisiju. Ovaj preokret je usledio nakon što su zvaničnici kanadske špijunske agencije obavestili bivšeg lidera kanadske Konzervativne partije Erin O’Tul da je Komunistička partija Kine dala novac agentima u Kanadi da vode kampanju protiv njega i Konzervativne partije na izborima 2021. godine, na kojima je Trudo ponovo izabran.
Kanadska špijunska agencija saopštila je da je krajem maja razgovarala sa O’Tulom o stranom mešanju, ali je odbila da elaborira šta je podeljeno u razgovorima.
Kanadski ministar javne bezbednosti Dominic LeBlanc rekao je u četvrtak da će istraga, koju vodi sudija Mari-Hoze Hog iz Apelacionog suda Kvebeka, istražiti navodne pokušaje Kine, Rusije i drugih stranih i nedržavnih aktera da utiču na izbore u Kanadi 2019. i 2021. Istraga bi se takođe fokusirala na to kako su obaveštajni podaci o sumnjivoj aktivnosti podeljeni visokim zvaničnicima.
„Kina nije jedina zemlja u kojoj je pokušano mešanje na neprikladan način“, rekao je LeBlan na konferenciji za novinare u prestonici, objašnjavajući zašto se istraga ne fokusira samo na navodne kineske aktivnosti. „Želeli smo da komisija ima mogućnost da prati dokaze.
Kineska ambasada u Otavi je u više navrata demantovala optužbe, rekavši da su neosnovane.
Kanada je proterala kineskog diplomatu u maju nakon što su Trudo i njegov kabinet saznali da je zvaničnik kojeg je imenovao Peking navodno naredio vlastima u Hong Kongu da nadgledaju i eventualno zastrašuju rođake konzervativnog poslanika koji je kritičan prema tretmanu Kine prema ujgurskoj muslimanskoj manjini.
Predviđeno je da istraga dostavi privremeni izveštaj do kraja februara sledeće godine, a konačni izveštaj do kraja 2024. Sledeći izbori u Kanadi zakazani su za oktobar 2025. godine.
Trudo je rekao da vlada razmatra druge mere za odvraćanje stranog mešanja u Kanadi, uključujući registar stranih agenata. Sjedinjene Države imaju jedan od 1938. godine, a Australija je prošle decenije primenila onaj koji zahteva od lobista da se izjasne o stranoj pripadnosti.
Afera / A. Chatten