Rusi napravili interkontinentalnu raketu koju nijedan sistem odbrane ne može da zaustavi
Nova ruska interkontinentalna balistička raketa RS-28 Sarmat uspešno je lansirana sa kosmodroma Pleseck na severu zemlje, izvestila je vojska u sredu. Probno lansiranje bilo je prvo u nizu ispitivanja potrebnih za usvajanje novog oružja od strane ruskih strateških snaga.
Projektil je preleteo celu zemlju i pao na poligon na Dalekom istoku Rusije.
„Inertne bojeve glave pale su u određeno područje na poligonu Kura na poluostrvu Kamčatka“, saopštila je vojska.
Nova strateška raketa bazirana na silosima trebalo bi da zameni ICBM R-36M/R-36M2 Voevoda. U poređenju sa prethodnikom, Sarmat može da nosi više naoružanja, kao i da bude opremljen novim tipovima bojevih glava, uključujući „hipersonične jedrilice“, navela je vojska.
Ruski predsednik Vladimir Putin nazvao je lansiranje „događajem od velikog značaja“ za zemlju, čestitajući vojsci na uspešnom probnom lansiranju.
„Novi sistem ima vrhunske taktičko-tehničke karakteristike i u stanju je da probije sve savremene protivraketne odbrane. Nema analoga u svetu i neće ih imati još dugo“, rekao je Putin.
Na snimku lansiranja koje je objavila ruska vojska vidi se kako projektil napušta svoj silos. Sarmat izbacuje zaštitni poklopac motora, ispravlja se u vazduhu, a zatim poleti u nebo.
Očekuje se da će državna ispitivanja nove rakete biti završena kasnije ove godine. Nakon toga, Sarmat će zvanično ući u službu i prva municija će biti isporučena strateškim raketnim snagama zemlje.
Ovaj potez izazvao je kritike na Zapadu gde se već neko vreme govori o tome da Rusija u tajnosti radi mnogo više na modernizaciji svog nuklearnog arsenala nego što se priča. Zabrinutost Zapada sledi i iz toga što je Rusija najavila da bi ukoliko Švedska i Fisnka uđu u NATO (što se očekuje da će biti na leto), Moskva odmah rasporedila nuklearne rakete kako na sever, zapadno od Murmanska, blizu Finske, tako i u Kalinjingrad – rusku enklavu u Baltiku, odakle može direktnije i brže da napadne Evropu.
Ruski nuklearni arsenal – koji je najveći na svetu – imao je problema sa time što je dobar deo raketa bio star, bližio im se kraj upotrebnog roka ili su prosto bile prevaziđene. Međutim, Moskva je ponovo pokazala da i dalje ima primat u raketnoj tehnologiji, koja je ključna za brzo i efikasno prenošenje tereta – bilo da se radi o ljudima, robi ili nuklearnim bojevim glavama – što poništava prednost Zapada u konvencionalnom naoružanju.
Interfaks / A. Chatten
Foto: Twiter