Ugledni američki dnevnik Vol Strit Džurnal (WSJ) citira američke i ukrajinske zvaničnike koji upozoravaju na ogromne opasnosti od iranskih dronova koje je Rusija počela da koristi u Ukrajini
Bespilotne letelice Šahed-136 koje su isporučene Rusiji izvele su tokom protekle nedelje nekoliko razornih udara u ukrajinskoj oblasti Harkov, kažu ukrajinski komandanti a prenosi američki WSJ.
Rusija je nanela ozbiljnu štetu ukrajinskim snagama nedavno uvedenim iranskim dronovima, u svom prvom širokom razmeštanju stranog sistema naoružanja od početka rata, priznaju ukrajinski komandanti.
Tokom protekle nedelje, bespilotne letelice Shahed-136 delta-krila, prefarbane u ruske boje i preimenovane u Geranium 2, počele su da se pojavljuju iznad ukrajinskih oklopnih i artiljerijskih položaja u severoistočnom regionu Harkova, rekao je pukovnik Rodion Kulagin, komandant artiljerije ukrajinske 92. mehanizovane brigade.
Samo u operativnoj zoni njegove brigade, iranske bespilotne letelice — koje obično lete u parovima, a zatim udaraju u svoje mete — uništile su dve samohodne haubice od 152 mm, dve samohodne haubice od 122 mm, kao i dve oklopne pešadije BTR vozila, rekao je on.
Pre trenutne široke upotrebe „Šehida“, Rusija je prošlog meseca izvršila test, pogodivši dronom vučenu haubicu M777 155 mm koju su isporučili SAD, rekao je pukovnik Kulagin. Još jedan iranski dron se pokvario i pronađen je, rekao je on.
Čini se da su do sada iranske bespilotne letelice uglavnom bile raspoređene u oblasti Harkova, gde su 92. brigada i druge ukrajinske snage izvele veliku ofanzivu ovog meseca, ponovo zauzevši oko 8.500 kvadratnih kilometara teritorije koju je okupirala Rusija.
„U drugim oblastima Rusi imaju ogromnu artiljerijsku vatrenu moć i oni se snalaze sa tim. Eto, oni više nemaju tu artiljerijsku prednost, pa su počeli da pribegavaju ovim bespilotnim letelicama“, rekao je pukovnik Kulagin.
Nezavisni stručnjaci koji su pregledali fotografije nedavnih olupina dronova iz regiona Harkova kažu da se čini da se radi o Shahed-136, najnovijoj evoluciji teheranskog dizajna delta krila.
Skot Krino, osnivač i izvršni direktor kompanije Red Sik Solutions LLC, strateške konsultantske firme, rekao je da bi Šahed-136 mogao Rusiji da pruži „moćnu protivtežu“ visokotehnološkim sistemima naoružanja, kao što su raketni bacači Himars, koje imaju SAD i koje su pružene Ukrajini.
Prisustvo Shahed-136 u ratu u Ukrajini nesumnjivo menja operativne planove Kijeva“, rekao je on. „Veličina ukrajinskog ratišta otežava odbranu od Shahed-136“.
Krino je rekao da se Shahed-136 može koristiti sa velikim efektom sa jednim ciljanjem na radarski sistem, a drugim u artiljerijskim oruđama. Iran takođe ima sisteme protiv ometanja koji ukrajinskim snagama mogu otežati suprotstavljanje, rekao je on. „Kada se Šahed uhvati na metu, biće teško zaustaviti se“, rekao je on.
Ruska upotreba drona Shahed-136 u Ukrajini predstavlja najizazovnije proširenje arsenala Teherana izvan Bliskog istoka, gde je Iran uspešno koristio svoje bespilotne letelice da izvrši pritisak na Ameriku i njene saveznike u regionu. Takođe naglašava nedostatke u ruskom sopstvenom programu bespilotnih letelica, koji nije bio u stanju da parira vatrenoj moći naoružanih bespilotnih letelica koje je postavila Ukrajina (a reč je o turskim dronovima Bajraktar).
Izrael i Zapad optužili su Iran i njegove zastupnike da koriste naoružane bespilotne letelice za napad na naftnu industriju Saudijske Arabije, glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, američke vojnike u Siriji, kao i tankere u Omanskom zalivu poslednjih godina.
Britansko ministarstvo odbrane, u svom obaveštajnom ažuriranju 14. septembra, takođe je navelo da je velika verovatnoća da je Rusija prvi put rasporedila iranske bespilotne letelice u Ukrajini.
Napominjući da Shahed-136 ima traženi domet od 2.500 kilometara, dodaje se da se do sada čini da Moskva koristi ove bespilotne letelice za taktičke napade u blizini linija fronta, a ne za uništavanje više strateških ciljeva duboko u ukrajinskoj teritoriji.
Iranske bespilotne letelice su relativno male i lete na veoma maloj visini, što otežava ukrajinskim sistemima protivvazdušne odbrane da ih otkriju, rekao je pukovnik Kulagin. On je rekao da se nada da bi SAD i saveznici mogli da obezbede Ukrajini naprednije tehnologije protiv bespilotnih letelica ili da će se umešati da poremete isporuke iranskih bespilotnih letelica Rusiji.
WSJ / Afera – A. Chatten