Dok je upravljao avionom Airbus A350-900 Turkish Airlines-a iz SAD za Tursku, pilotu je pozlilo i preminuo je u vazduhu. Na letu iz Sijetla, na severozapadnoj obali Sjedinjenih Država, do Istanbula u Turskoj, kapetan Ilčehin Pelivan, 59, srušio se u kokpitu dok je avion bio u vazduhu, a drugi pilot i kopilot su preuzeli kontrolu, rekao je portparol avio-kompanije.
„Kada je prva pomoć našem kapetanu u avionu bila neuspešna, posada u pilotskoj kabini je odlučila da izvrši prinudno sletanje, ali je on preminuo pre nego što je avion dotakao zemlju”, objasnio je Džadža Ustun.
Avion Erbas A350 je prinudno sleteo u Njujork i tada su napravljeni planovi kako da odatle odvezu putnike za Tursku, dodao je on.
Let TK204 poleteo je iz Sijetla nešto posle 19:00 po pacifičkom vremenu u utorak uveče. Čini se da je pilot upao u nevolje nad kanadskom teritorijom Nunavuta, pre nego što su njegove kolege preuzele kontrolu i krenule ka aerodromu Džon F Kenedi.
Avion je sleteo u Njujork oko osam sati nakon što je napustio Sijetl, prenosi Bi-Bi-Si.
Pelivan je radio za Turkiš erlajns od 2007. godine i početkom marta je bio na redovnom zdravstvenom pregledu, koji nije otkrio nijedan zdravstveni problem koji bi mogao da utiče na njegov posao, saopštila je avio-kompanija.
Tursko udruženje kontrolora letenja TATCA saopštilo je da je godinama služio vazduhoplovnoj zajednici i izrazilo saučešće njegovoj porodici, prijateljima i kolegama. Uzrok smrti pilota nije saopšten.
Redovni lekarski pregledi
Piloti moraju da prolaze lekarske preglede svakih 12 meseci, dok stariji od 40 godina moraju da obnavljaju lekarska uverenja svakih šest meseci.
Ovo nije prvi put da je pilot preminuo na letu iznad SAD. Pilot Amerikan erlajnsam, star 57 godina, kolabirao je 2015. godine i umro tokom noćnog leta iz Feniksa za Boston. Prvi oficir je preuzeo i prinudno sleteo u Sirakuzu.
Prema sadašnjim propisima, dva pilota moraju stalno da budu u kokpitu velikog komercijalnog aviona. Međutim, agencija EU za bezbednost u vazduhoplovstvu kaže da se razvija tehnologija koja će jednom pilotu omogućiti da upravlja velikim putničkim avionima tokom faze krstarenja leta. Takav potez bi omogućio ostalim članovima pilotske kabine da se odmore, iako je agencija naglasila da su potrebne mere bezbednosti i da se reaguje na to da posada postane „onesposobljena”.
Evropska asocijacija pilota i druge grupe pilota udružile su snage kako bi osporile ovu inicijativu, tvrdeći da bi smanjenje posade u bilo kom trenutku, stavilo na kocku bezbednost aviona.