Deportacija najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića iz Australije u koju je došao kako bi igrao na Grend slem turniru Australijan open, bacio je svetlo na problem sa kojim se ova zemlja suočava godinama. Naime, postalo je jasno da je u rukama ministra za imigraciju Australije, u ovom slučaju Aleksa Hoka, koncentrisano previše diskrecionih, nepreglednih ovlašćenja- koja on može lako da zloupotrebljava.
Australija je poznata po tome da ima neke od najstrožih zakona o granicama na svetu, a ministar za imigraciju može da o sudbini ljudi koji u državu dolaze odlučuje kako mu volja.
Diskreciona ovlašćenja prema Zakonu o migracijama omogućavaju ministru da otkaže vizu – u nekim okolnostima bez sprovođenja odgovarajućeg postupka – jer dotadašnje ponašanje lica koje traži vizu, sugeriše da postoji rizik da njeno prisustvo predstavlja opasnost po Australiju.
U slučaju Đovokić uočavamo kako spekulativne procene mogu da budu dovoljne ministru da iskoristi svoja ovlašćenja za otkazivanje vize. Ministar nije morao da razmatra da li će Đovokićevo prisustvo u Australiji zaista negativno uticati na stopu vakcinacije.
U kontekstu ostalih odredaba – koje dozvoljavaju ministru da otkaže vizu zbog opasnosti od vršenja raznih kriminalnih aktivnosti ili kršenja viznog uslova – ne postoji jasno opravdanje za širinu ovih ovlašćenja.
Problem je akutniji jer ova ovlašćenja u krajnjoj liniji počivaju na subjektivnom mišljenju jedne osobe, sa veoma ograničenim osnovama za preispitivanje od strane sudova, piše „Gardijan“. Ako ostavimo po strani slučaj Đokovića, moglo bi da se postavi pitanje, da li bi neko mogao da im ukine vizu zato što se ministar nije saglasan sa njihovim verskim ili političkim stavovima?
Naša borba.com