Zbogom, Adame, zbogom kume 😢 !
Кraj 2022. godine nije tužnije mogao proći nego tvojim preseljenjem u večnost.
Tuguje tvoja Кrajina koju si proslavio, muk u “Darodavcu” i tvojoj Кobišnjici.
Odlaziš među anđele nebeske gde te čekaju tvoji pesnički prijatelji, saborci i velikani srpske, rumunske i svetske književnosti.
Slava ti večna i hvala za sve što si nam ostavio u amanet. – ovim rečima od pokojnog Adama Puslojića oprostio se Boško Ničić, gradonačelnik Zaječara.
Adam Puslojić je bio veliki pesnik i još veći prevodilac. Preveo je stotinu knjiga pre svega sa rumunskog jezika a potom i sa ruskog i beloruskog. Rođen je u Kobišnici kod Neotina, živeo i radio u Beogradu.
Jedan je od začetnika pesničkog pokreta pod nazivom klokotrizam. Puslojić je prevodio sa rumunskog i ruskog jezika, a najviše rumunskog pesnika Nikitu Staneskua.
Avgusta 2021, u Nacionalnom muzeju rumunske književnosti dodeljena mu je Nagrada Mihaj Eminesku za poeziju i prevod, a počasni član Rumunske akademije bio je od 1995. godine.
Upravni odbor UKS-a je u ime članstva uputilo telegram saučešća porodici Adama Puslojića, a mesto i vreme sahrane, kao i komemoracije biće blagovremeno objavljeni.
Pre godinu dana bili smo zajedno u Rumuniji – u Bukureštu -gde je Adam dobio veliko priznanje, gotovo za životno delo za zasluge u povezivanju dve kulture i dva naroda: Tada sam zapisao a list Politika je objavila sledeći tekst:
Pesnik i prevodilac Adam Puslojić, čovek koji je decenijama „kosmička spona” između Srbije i Rumunije, dobitnik je ovogodišnje prestižne nagrade „Mihaj Eminesku” za poeziju i prevod poezije. Puslojiću je nagradu dodelio Muzej Mihaja Emineskua (za njega kažu da je rumunski Njegoš), iz pesnikovog rodnog mesta Ipoteštija, sa akcentom na prevod knjige „Domovina života”.
Nagrada je dodeljena u Nacionalnom muzeju rumunske literature u Bukureštu, a pored krema rumunskih pesnika i književnika, ovoj svečanosti je prisustvovao i srpski ambasador u Rumuniji – Dejan Tomašević. Priznanje je uručila profesor Ala Sainenko, direktor Emineskuovog muzeja u Ipoteštiju i donator nagrade.
Ovo neverovatno književno veče trajalo je duže od dva sata. Od mnogobrojnih govornika, među kojima je bilo i akademika ali i članova Vlade Rumunije, izdvajamo najvećeg živog rumunskog pesnika Mirču Dineskua, velikog prijatelja naše zemlje, koji je rekao:
– Adam je most koji spaja dve kulture i dva naroda. Puslojić je rukama naslonjen na rumunsku obalu, ali nogama čvrsto stoji u svojoj zemlji Srbiji.
Za sve što je uradio za dve države Puslojiću su u divnom prigodnom govoru zahvalili i rumunski akademski vajar Mirčija Dumitresku, zatim Andrej Novak, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Rumunije, profesor Razvan Vonku, koji odlično govori naš jezik, ali je i veliki poznavalac srpske kulture, Gabrijela Popesku iz biblioteke Akademije Rumunije, direktor Muzeja literature Joan Kristesku i mnogi drugi.
Naš ambasador Stefan Tomašević rekao je da je Puslojić zaista mnogo učinio kako bi velike rumunske pesnike približio mladoj čitalačkoj publici u Srbiji, a posebno pesnike kao što su Eminesku, Stanesku, Blaga i mnogi drugi.
Svečanost su uz gitaru uveličali rumunski kantautor Zoltan Oktavijan Butuk i Dragoljub Firulović, srpski pesnik, slikar i etno-džez pevač. Laureata jedne od najvećih rumunskih literarnih nagrada sutradan je ugostila i naša ambasada u Bukureštu, gde se razgovaralo o mnogim novim idejama i povezivanju dve prijateljske zemlje.
Gradiša Katić/Afera