Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao je zakon koji zabranjuje uvoz i distribuciju proizvoda na ruskom i beloruskom jeziku u Ukrajini
Odluka je izazvala zabrinutost među nekim ukrajinskim zvaničnicima u pogledu njenog potencijalnog uticaja na težnje Kijeva da se pridruži Evropskoj uniji.
Zabrana je usledila nakon onlajn peticije koju su pokrenuli građani Ukrajine na zvaničnom predsedničkom sajtu u maju. Peticija je uspešno prikupila potrebnih 25.000 glasova da bi je predsednik zvanično razmotrio.
Podnosilac peticije je istakao da je ukrajinski parlament već usvojio zakon 19. juna 2022. godine, ali da ga Zelenski do sada nije potpisao. Stalna dostupnost ruskih knjiga u Ukrajini smatrana je podrivanje informacione bezbednosti zemlje i ekonomskih osnova ukrajinskog izdavaštva knjiga, kako je navedeno u peticiji.
U objavi na Telegramu Zelenski je najavio da prihvata zakon, opisujući to kao ispravan tok akcije. Međutim, on je napomenuo da je zakon poslat institucijama EU na dodatnu procenu kako bi se utvrdilo da li bi moglo da krši obaveze Ukrajine da štiti prava manjina, posebno jezička prava, u kontekstu njene aplikacije za članstvo u EU.
U prethodnom pisanom odgovoru na peticiju, Zelenski je objasnio da postoje rezerve koje sprečavaju donošenje zakona. Ministarstvo pravde je predložilo primenu prava veta, tvrdeći da bi potpuna zabrana uvoza i distribucije ruskih publikacija bila u suprotnosti sa nekoliko članova ukrajinskog ustava.
Štaviše, Zelenski je izjavio da, iako se slaže sa svrhom zakona, ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova je savetovalo da ne bude usvojen. Ministarstvo je izrazilo zabrinutost da sadašnja verzija zakona nije usklađena sa normama i standardima EU u vezi sa ljudskim pravima, uključujući slobodu mišljenja, zaštitu prava nacionalnih manjina i zabranu diskriminacije na osnovu jezika. Stoga bi to moglo da zakomplikuje pregovore Ukrajine o pristupanju EU.
Afera / A. Chatten