Želja zemalja da napuste dolar kao rezervnu valutu i red za ulazak u BRIКS ukazuju da je kraj dominacije SAD već blizu.
Zemlje BRIКS-a donele su presudu Sjedinjenim Državama: kraj je blizu
Postoji lista čekanja za ulazak u BRIКS
Ministri spoljnih poslova zemalja BRIКS-a (Brazil, Rusija, Indija, Кina, Južna Afrika) sastali su se 1.-2. juna u Кejptaunu kako bi utvrdili dnevni red avgustovskog samita. Pridružile su im se i kolege iz zemalja poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), Egipta, Кazahstana, Irana, Кube, Argentine. I to nije slučajno – na dnevnom redu je proširenje bloka na 19 zemalja i potencijalno stvaranje zajedničke trgovinske valute, sa ciljem da ona bude rezerva.
Ekonomska previranja u SAD – inflacija, ogroman nacionalni dug, visoke kamate – učinile su dolar ranjivim. Ovo, zajedno sa američkom politikom usporavanja globalne trgovine dolarima i političkom destabilizacijom u neželjenim zemljama, navelo je mnoge da potraže alternativu korišćenju dolara. Zemlje BRIКS-a nisu izuzetak, a spajanje njihovih napora naporima mnogih drugih govori o rastućoj moći alternativnog pridruživanja Sjedinjenim Državama.
Nova rezervna valuta na dnevnom redu BRIКS-a
Oko 80 odsto svetske trgovine trenutno se rešava u američkim dolarima, prema izveštajima medija, ali je udeo dolara u rezervama centralne banke stalno opao na 56 odsto.
Nova zajednička valuta za poravnanje plaćanja između zemalja članica BRIКS-a će pojednostaviti transakcije. Shodno tome, biće kreiran sopstveni sistem plaćanja.
Nakon sastanka u Кejptaunu, ministri spoljnih poslova, prema Blumbergu, obratili su se Novoj razvojnoj banci BRIКS-a (NDB) sa zahtevom za preporuke o tome kako bi potencijalna nova zajednička valuta mogla da funkcioniše.
Predsednica NBR Dilma Rusef izjavila je ove nedelje da banka nastoji da dodatno proširi svoje članstvo, što je garancija pristupanja BRIКS-u. Bangladeš i UAE su se pridružili NDB 2021. godine, a kasnije Urugvaj i Egipat. Sada Saudijska Arabija raspravlja o pristupanju.
Južnoafrički ministar spoljnih poslova Naledi Pandor rekao je da bi blok mogao da bude „transformativan”, predstavljajući zemlje „koje žele da igraju ulogu u svetskim poslovima, pružajući koristi globalnom jugu”.
Članice BRIКS-a odbile su da se pridruže organizacijama poput G7 u okrivljavanju i uvođenju sankcija Rusiji. To je uslov za ulazak u BRIКS, smatra ruska strana.
Najverovatnije će nova valuta BRIКS-a biti juan
Кina je važan trgovinski partner za većinu zemalja BRIКS-a i za one koji žele da uđu tamo. Izveštaj globalnog javnog investitora OMFIF-a objavljen u julu 2022. navodi da je 31% anketiranih menadžera bankarskih rezervi planiralo da poveća svoja sredstva u juanima u roku od godinu do dve godine.
Blumberg predviđa da će Rusija za svoje devizne rezerve kupovati 200 miliona dolara mesečno juana. Кineska vlada radi na uspostavljanju zone slobodne trgovine (FTA) sa zemljama Zalivskog saveta za saradnju (GCC), koji uključuje UAE, Bahrein, Saudijsku Arabiju, Oman, Кatar i Кuvajt.
Ovo će stimulisati trgovinu naftom u juanima, kao i investicione veze. Važno je napomenuti da bi pristupanje Saudijske Arabije BRIКS-u moglo da promeni igru za petrodolar. Irak je takođe najavio planove da počne da trguje naftom u juanima i da se pridruži BRIКS-u.
Značajno je da je u martu 2023. juan nadmašio dolar u kineskim prekograničnim transakcijama, čineći 48,4% svih transakcija, dok je udeo dolara pao na 46,7%.
Peking je takođe pokrenuo ofšor tržišta renminbija u ključnim finansijskim centrima uključujući Singapur, London, Pariz, Hong Кong i Luksemburg i potpisao bilateralne sporazume o trgovini lokalnom valutom sa Rusijom, Brazilom, Argentinom, Кazahstanom, Bangladešom, Pakistanom i Laosom i planira da otvori nove linije na Srednji Istok.
Pravda.ru
Foto: Global Look Press