Naučnici objavili da sada postoji preko 5.000 planeta koje orbitiraju druge zvezde a na kojima bi mogao da postoji život
Sada postoji više od 5.000 potvrđenih planeta izvan našeg Sunčevog sistema, navodi američka svemirska agencija Nasa.
Šezdeset novootkrivenih planeta iz Nase arhiva egzoplaneta i još pet planeta iz drugih opservatorija dovodi ukupan broj egzoplaneta koje su poznate naučncima na 5.005.
Ove egzoplanete se razlikuju po veličini i izgledu – neke su kameniti svetovi otprilike veličine Zemlje, dok su drugi džinovske gasovite planete, veće od Jupitera.
To nije samo velika prekretnica za astronome, već bi takođe mogla biti važna u potrazi za vanzemaljskim životom.
„Svaka od njih je novi svet, potpuno nova planeta. Uzbuđujem se zbog svakog jer ne znamo ništa o njima“, rekla je naučnica Nasinog instituta za egzoplanetu (NESI) Džesi Kristijansen.
Egzoplanete su planete koje kruže oko druge zvezde od našeg Sunca – dakle u Sunčevom sistemu različitom od onog u kome se mi nalazimo.
Iako su naučnici dugo mislili da moraju postojati, tek 1992. godine otkrivena je prva egzoplaneta.
Dalji rad na traženju drugih planeta doneo je i neke uzbudljive rezultate u poslednje vreme.
Naučnici su 2015. otkrili egzoplanetu Kepler-452b, koja je opisana kao „Zemljin rođak“ zbog bliskih sličnosti sa našom planetom.
Stručnjaci za svemir kažu da su egzoplanete zaista važne jer povećavaju mogućnost da bi drugi život mogao postojati u drugim solarnim sistemima.
Oni veruju da bismo mogli da otkrijemo mnogo više egzoplaneta u budućnosti kako se tehnologija za pronalaženje planeta poboljšava, kao što je nedavno lansirani svemirski teleskop Džejms Veb.
NASA / A. Chatten