Mnoge poznate ličnosti dobile su svoja krštena imena po još poznatijim istorijskim ličnostima
Verovatno ste čuli za neke od takvih slučajeva. Mnogi znaju da je jedan od najpoznatijih jugoslovenskih pevača Arsen Dedić dobio ime po svešteniku iz XVII veka koji je predvodio Seobu Srba u Austo-ugarsku. Srba, koji su bežali od turskog zuluma. Dakle, Arsenovo pravo ime je Arsenije a dobio ga je poArseniju Čarnojeviću. Majka Srpkinja mu je dala posle savetovanja sa lokalnim sveštenikom.
Arsenov rođeni brat Milutin dobio je ime po dedi Cara Dušana, čuvenom vladaru Milutinu Nemanjiću.
U najnovije vreme imamo slučaj čuvenog režisera Emira Kusturice koji se vratio korenima uzevši ime Nemanja, po rodonačelniku čuvene srpske dinastije koja je u jednom trenutku stvorila carstvo u koje su ušle i Grčka i Albanija.
Sada stižemo do Mihaila Petrovića jednog od naših najpoznatijih doktora matematičara 20 veka, koji je u narodu ostao upamćen kao Mika Alas. Mika koji je osim matematičkog genija imao još dve velike ljubavi, pecanje na Dunavu i spremanje čuvene Mikine riblje čorbe i sviranje violine. Čak je napravio i svoju bandu koja se zvala Suz i osim najviših srpskih političara svirkom oduševljavao i mnoge strane zvaničnike.
Muzičko društvo SUZ: MIKA JE VIOLINISTA SA ŠEŠIROM
Dakle, Mihailo Petrović je dobio ime po knezu Mihailu Obrenoviću. Rođen je u 6. maja 1868. godine, 22 dana kasnije knez Mihailo je ubijen u atentatu u Topčiderskoj šumi. U znak sećanja na ovu tragičnu ličnost srpske istorije Mikin otac je dao ime svom sinu.
Mikin otac je bio sveštenik i profesor Bogoslovije. Umro je mlad, pa je Mika sa majkom,braćom i sestrom odrastao u kući svoga dede po majci Novice Lazarevića – protojereja beogradske Saborne crkve. Dedina kuća u kojoj je Mika odrastao nalazila se blizu dvorca Kneginje Ljubice u srcu starog Beograda. Gledala je na Savu i Dunav reke na kojima će Mika provesti najlepše dane svog života.Prvo kao ribarski šegrt, pa kalfa i na kraju je dobio diplomu “ribarski majstor”. Držao ju je uramljenu na zidu i govorio da mu je draža od titule doktor matematičkih nauka.
Som od 120 kila i kečiga od 200 a potom večera od riblje čorbe koju je on spremao, a sve uz muziku svoje gruše Suz bilo je najveće zadovoljstvo ovog neobičnog čoveka koji je proslavio ime slavnog kneza Mihaila. U to svakako treba ubrojati i nekoliko međunarodnih naučnih ekspedicija kada je naš Mika šest puta obišao brodom svet izučavajući kretanje jegulja, opasnosti od ledenih santi po brodove i slično.
Gradiša KATIĆ
Foto: SANU