Rat Albanaca i Britanaca
„Nemojte nas kriviti za probleme sa granicama u Velikoj Britaniji“, kaže albanski premijer koji je dao oštar intervju BBC-u
Albanski premijer Edi Rama optužio je Veliku Britaniju da je od Albanaca napravila žrtveno jagnje da bi opravdala svoju „neuspelu politiku” o granicama i migracijama.
On je za BBC rekao da bi komentari ministarke unutrašnjih poslova Suele Braverman o „invaziji“ na Veliku Britaniju podstakli ksenofobiju.
Rama je rekao da je Britanija uzor u integraciji manjina, ali da sada postaje „kao ludnica”.
Britansko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da blisko sarađuje sa Albanijom u borbi protiv ilegalne migracije.
Suočena sa kritikama u zemlji i inostranstvu, Braverman bi kasnije trebalo da poseti Dover, nakon što je rekla da će „uskoro“ posetiti prepun centar za obradu migranata u Menstonu u Kentu.
Ne očekuje se da će ministarka unutrašnjih poslova odgovarati na pitanja medija u Doveru, gde je prošle nedelje zapaljivom bombom napadnut objekat za smeštaj migranata
Braverman – koja je u ponedeljak rekla da se južna Engleska suočava sa „invazijom” migranata – takođe je optužila „mnoge” Albance da „zloupotrebljavaju naše moderne zakone o ropstvu”.
Prošle nedelje, poslanicima je rečeno da je 12.000 Albanaca stiglo u Veliku Britaniju nakon što su prešli Lamanš do sada ove godine, u poređenju sa 50 2020. godine.
Od toga, 10.000 su bili muškarci – što predstavlja jedan posto odrasle muške populacije Albanije.
Albanci sada predstavljaju najveću grupu onih koji malim čamcima prelaze Lamanš.
U intervjuu za BBC Njuznajt, vodeći informativni program britanskog javnog servisa, Rama je rekao da je komentar gospođe Braverman o „invaziji“ „lud“ i da je smatrao da je „nemoguće ne reagovati“.
On je dodao: „Ne radi se o jednoj osobi. Radi se o klimi koja je stvorena, a radi se o pronalaženju žrtvenog jagnjeta i okrivljavanju drugih… Ne radi se o Albancima, vanzemaljcima ili gangsterima, već o promašenoj politici o granicama i o kriminalu“.
„Ovakav jezik nije politika, nije program, nije vizija. [To] nije ništa drugo do podsticanje ksenofobije i ciljanje, izdvajanje zajednice“, rekao je Rama.
„Divim se svemu što Britanija predstavlja. Ali zaista sam zgrožen ovakvom politikom koja je na kraju osuđena na propast“, poručio je albanski premijer.
To dolazi nakon što je Rama ranije tvitovao da Velika Britanija „diskriminiše“ Albance da bi odvratila pažnju od „neuspeha politike“.
Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da je vlada blisko sarađivala sa Albanijom na nizu pitanja, uključujući ilegalnu migraciju, i da je sporazumom o readmisiji između dve zemlje vraćeno više od 1.000 albanskih stranih državljana i drugih.
„Radeći zajedno, nastavićemo da koristimo svaku priliku da presretnemo aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa i krijumčara ljudi“, dodali su.
Upitan o komentarima gospodina Rame, ministar za imigraciju Robert Jenrick je rekao da želi “produktivan odnos” sa albanskim premijerom.
„Ali takođe je tačno da je Albanija očigledno bezbedna zemlja i da su velika većina ljudi koji dolaze iz Albanije mladi muškarci“, rekao je portparol.
„To je dobar primer ekonomskih migranata, takve vrste da mi kao zemlja treba da se trudimo da odvratimo sve od sebe“, dodao je on.
Afera / A. Chatten