Mateuš Moravjecki izjavio je danas da bi vlada Poljske mogla da odluči da se u narednih četiri do šest nedelja Ukrajini ustupe poljski borbeni avioni „MiG-29” sovjetske proizvodnje.
Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo je upoznato sa avionima „MiG-29” i moglo bi odmah da ih koristi, prenosi AP.
Jedanaest država NATO-a, među kojima su Velika Britanija i Poljska, obećalo je novu vojnu pomoć Ukrajini u borbi protiv Rusije.
„Zapad mora ostati ujedinjen i nastaviti da podržava Ukrajinu vojnom pomoći”, rekao je nedavno estonski ministar obrane Hano Pevkur.
„Ono što Ukrajini najviše treba je teško naoružanje. Najteže bitke tek predstoje”, rekao je Pevkur.
Zvaničnici su obećali projektile, PVO Stingere, protivvazdušne topove, mitraljeze, obuku i drugu opremu i usluge.
Bajden već redovno najavljuje nove pakete vojne pomoći Ukrajini. Vrednost obećsnih ovogodišnjih donacije veća je od dve milijarde dolara
Holandija će dati Ukrajini dva minolovca, radare za bespilotne letelice i jedan M3 amfibijski sistem za izgradnju mostova, izjavila je danas holandska ministarka odbrane Kajsa Olongren tokom posete ukrajinskom gradu Odesi.
Ona je precizirala da će radari za bespilotne letelice i amfibijski sistem M3 biti direktno nabavljeni od proizvođača, a dva minolovca će biti isporučena Ukrajini 2025. godine s ciljem da posle sukoba tragaju za minama u Crnom moru.
Hrvatska donacija 14 helikoptera MI 8 biće jedna od najvećih donacija helikoptera jedne od savezničkih država Ukrajini.
Prema navodima specijalizovanog vojnog portala Oryxsploenkop dosad su Sjedinjene Američke Države u Ukrajinu uputile najveći broj helikoptera – njih 20. Reč je o transportnim helikopterima MI 17V 5 koje su Amerikanci u nekom trenutku izvukli iz Avganistana i potom ih prebacili u Ukrajinu.
Do sada je prema istom izvoru devet zemalja doniralo Ukrajini transportne helikoptere. Ukupno njih 44. Iako Ukrajinci vape za jurišnim borbenim helikopterima niti jedna saveznička zemlja do sada nije donirala taj tip helikoptera.
Kada je u pitanju donacija koju Ukrajina prima sa svih strana, mnogi smatraju da ona nije ni humana ni besplatna.
-Ukrajinci će sve to platiti po završetku rata, zaključak je mnogih.
Ukrajina nema kadar koji bi mogao da upravlja savremenim skupim naoružanjem kakav je npr. „Patriot“ as traži ga i očekuje isporuke.
Za takvo oružje potrebno je vreme za obuku. To je digitalna tehnologija i njom moraju da rukuju obučeni ljudi. Ukrajina nema taj kadar. Tu borbenu upotrebu prati i održavanje, neko mora da proveri ispravnost tih sistema. Ukrajinci nisu još osposobljeni za to, to za njih rade stručnjaci iz NATO-a te su oni direktni korisnici tog oružja i učesnici u ratu.
I dronovi su posebna priča. Stižu u Ukrajinu, raznim kanalima, razne vrste što kupovinom, što donacijom raznih organizacija. Sve skupa: i obećano i stvarno gomilanje sredstava koje ne garantuju ni pobedu ni mir.
POLITIKA