Dok je pažnja srpskih medija u Briselu, na drugom kraju sveta se održava samit zemalja koji su stvarni prijatelji Srbije
Nakon odluke da otputuje u Brisel, predsednik Aleksandar Vučić je rekao da je Srbija tamo „u društvu prijatelja“ i da ne očekuje ucene u vezi sa Kosovom, a ako ih bude, da će EU „dobiti odgovor“. Međutim, dok su oči srpskih medija uprte na Brisel, Kina je domaćin skupa zemalja BRIKS-a koje su mnogo bliže Srbiji, ne samo po tome što ne priznaju albanske separatiste na Kosovu već i po tome kako se odnose prema Srbiji inače.
Tako dve velike organizacije za ekonomsku integraciju – Evropska unija i BRIKS – održavaju ključne samite ove nedelje. Dok se lideri zemalja članica EU okupljaju se u četvrtak u Briselu na dvodnevnom sastanku, zemlje BRIKS-a održavaju virtuelni skup čiji je domaćin Kina u istim datumima.
Situacija u Ukrajini i njena nastojanja da postane deo Unije su na vrhu dnevnog reda samita EU. Evropski lideri razgovaraće o ekonomskim krizama širom sveta i o tome kako one utiču na kontinent, kao i o ključnim spoljnopolitičkim pitanjima.
U međuvremenu, Peking će ove nedelje biti domaćin 14. samita zemalja u razvoju BRIKS-a, koji će ujediniti Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku. Države članice će nacrtati planove za bližu ekonomsku, bezbednosnu i javnozdravstvenu saradnju i postaviti ciljeve za oživljavanje globalne ekonomije nakon pandemije kovid-19.
Peking, koji ima rotirajuće predsedništvo BRIKS-a, založio se za proširenje grupe uključivanjem Argentine kao punopravne članice. Latinoamerička nacija je izrazila želju da se pridruži BRIKS-u i prisustvovaće samitu.
Virtuelni sastanak lidera BRIKS-a biće međunarodni događaj najvišeg profila za ruskog predsednika Vladimira Putina od kada je naredio napad na Ukrajinu u februaru. Kako zapadne nacije pokušavaju da kazne Moskvu ekonomskim sankcijama, Rusija je dala prioritet trgovini sa zemljama uključujući Kinu i Indiju, kako bi ublažila uticaj zapadnih trgovinskih ograničenja.