Britanski zdravstveni zvaničnici kažu da još uvek nisu jasniji o uzroku porasta upale jetre, ili hepatitisa, kod dece
Smatra se da uobičajeni adenovirus igra ulogu, ali se druge mogućnosti još uvek istražuju.
U Velikoj Britaniji su do sada identifikovana 163 slučaja, a 11 dece je dobilo transplantaciju jetre. Slučajevi su otkriveni u 20 zemalja širom sveta, sa skoro 300 pogođene dece, a zabeležen je i jedan smrtan slučaj.
„Važno je da roditelji znaju da je verovatnoća da će njihovo dete razviti hepatitis izuzetno niska“, rekla je dr Mira Čand iz Agencije za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA).
Ona je rekla da roditelji i dalje treba da budu oprezni na znake – posebno žuticu, žutu nijansu u beonicama očiju – i da se obrate lekaru ako su zabrinuti.
Ono što zbunjuje naučnike je da najverovatniji uzrok – adenovirus – obično ne dovodi do ozbiljnije bolesti kod dece. Prenošen sa osobe na osobu kašljanjem i kijanjem, može izazvati prehladu, povraćanje i dijareju.
Međutim, veoma je neobično da adenovirus bude uzrok teškog hepatitisa kod inače zdrave dece, ali on cirkuliše na visokim nivoima od početka godine nakon što je praktično nestao tokom pandemije.
Genetska analiza uzoraka neke dece otkrila je tip virusa koji se zove AAV-2 – ali ni on obično ne izaziva bolest, kaže se u izveštaju. Naučnici takođe pažljivo prate drugu vrstu adenovirusa, nazvanu F41.
„Naša istraživanja nastavljaju da sugerišu da postoji povezanost sa adenovirusom, a naše studije sada rigorozno testiraju ovu povezanost“, rekao je dr Čand.
„Istražujemo i druge uzroke“.
To uključuje da li se razvila nova varijanta adenovirusa zbog koje su deca još bolesnija, ili bi prethodna infekcija, kao što je kovid, mogla da bude faktor.
Druga mogućnost je da je pandemija, odlaganjem izloženosti male dece brojnim različitim virusima zbog smanjenog društvenog mešanja, mogla da ih učini sklonijim oboljevanju.
Zdravstveni zvaničnici takođe istražuju da li postoji veza sa psima. Određeni broj pogođenih porodica rekao je da poseduju pse ili da su bili u kontaktu sa njima, ali UKHSA takođe priznaje da je posedovanje psa kućnog ljubimca uobičajeno u Velikoj Britaniji.
BBC / A. Chatten