Vakcina, koju su napravile evropske farmaceutske kompanije Sanofi i GSK pokazuje 100% efikasnost protiv teških bolesti, kažu njeni proizvođači
Dve doze nove vakcine protiv Kovida, zasnovane na konvencionalnom pristupu, postigle su 100 odsto efikasnost protiv teških bolesti i hospitalizacija. Ova nova vakcina mogla bi da bude efikasan pojačivač nakon drugih vakcina protiv kovida, rekale su kompanije koje stoje iza nove vakcine.
Nova vakcina je imala efikasnost od 75 procenata protiv umerene do teške bolesti. Pokazao je 58 procenata efikasnosti protiv simptomatske bolesti u svom kliničkom ispitivanju u trećoj fazi. Iako je taj broj manji nego što je uočeno za mRNA vakcine koje su proizveli Pfizer-BioNTech i Moderna u njihovim početnim ispitivanjima, on je „u skladu sa očekivanom efikasnošću vakcine u današnjem okruženju u kojem dominiraju varijante koje izazivaju zabrinutost“, navode Sanofi i GSK u saopštenju.
Korišćen kao dodatna doza nakon jedne od drugih dostupnih vakcina protiv koronavirusa, lek Sanofi-GSK povećao je nivoe antitela za 18 do 30 puta.
Kompanije sada nameravaju da podnesu vakcinu na odobrenje regulatornim organima u Sjedinjenim Državama i Evropi.
Očekivalo se da će Sanofi i GSK prošle godine tražiti odobrenje za svoju vakcinu, ali su odustali od tih planova nakon što su klinička ispitivanja pokazala razočaravajuće rezultate kod starijih osoba. Zatim su razvili jaču verziju vakcine i testirali je u novim ispitivanjima.
U laboratorijskim studijama, dve doze vakcine Sanofi-GSK isporučile su više neutralizujućih antitela od odobrene mRNA vakcine, prema kompanijama. Podaci još nisu objavljeni. Vakcina je bila bezbedna i dobro su je tolerisali odrasli svih uzrasta, saopštile su kompanije.
Najbolja meta za kovid vakcine je protein koji se zove šiljak koji pokriva površinu virusa poput krune. Dok mRNA vakcine sadrže genetska uputstva za pravljenje proteina, Sanofi-GSK vakcina koristi malo modifikovanu verziju samog proteina da stimuliše imuni odgovor.
Ovo je uobičajeni pristup za vakcine, i tako može ubediti neke ljude koji su oklevali da usvoje noviju tehnologiju mRNA. Vakcine zasnovane na proteinima su takođe relativno jeftine za proizvodnju i možda neće zahtevati ultrahladno skladištenje potrebno za mRNA vakcine. Te karakteristike ih čine verovatnijim kandidatima za uvođenje u afričke zemlje gde je pokrivenost vakcinom još uvek veoma niska.
Afera/ A.C.