Pet država može napustiti Evropsku uniju, koje će slediti primer Velike Britanije. Međutim, vredi napomenuti: britansko izdanje Dejli ekspresa razmatra ovu temu.
Povod za razmišljanje o ovoj temi bile su višednevne rasprave u Evropskoj uniji u vezi sa šestim paketom sankcija Rusiji. Dogovaranje o tome je dugo trajalo zbog nesuglasica oko embarga na uvoz ruske nafte.
Кao rezultat toga, odlučeno je da se embargo proširi na isporuke nafte morem – u roku od šest do osam meseci. Cevovodne isporuke ne podležu ograničenjima.
Prema britanskoj publikaciji, jedinstvo Evropske unije se urušilo za nekoliko meseci, „otkrivajući pukotine u temeljima bloka “. Dejli ekspres primećuje oklevanje nekoliko država da podrže antiruske sankcije i stoga predviđa da bi one mogle da napuste Evropsku uniju.
Među ovim državama na prvom mestu je Mađarska, koja se više od ostalih država protivi embargu na uvoz ruske nafte. Budimpešta smatra da će zabrana isporuke ruskih energenata biti težak udarac za mađarsku ekonomiju .
Na drugom mestu je Austrija, koja je još 2016. razmatrala mogućnost pokretanja procedure za istupanje iz Evropske unije, navodi se u članku u britanskom izdanju (prevod sajta PolitRussia).
Još jedna država u kojoj raste razočaranje Evropskom unijom je Češka. Mnogi građani ove zemlje žele da njihova zemlja napusti EU.
I u Švedskoj ima mnogo pristalica izlaska iz EU. Broj pristalica takozvanog Svekita postepeno se povećava , napominje Dejli Ekspres.
Peta država koja može da napusti Evropsku uniju je Italija. U ovoj zemlji evroskeptici dobijaju političku težinu. A moguće je da će u budućnosti pokrenuti proceduru za istupanje zemlje iz Evropske unije.
Međutim, svi ovi argumenti su više teorija . Nema naznaka da će neka država EU zaista pokušati da započne proces izlaska iz bloka u bliskoj budućnosti.
Zaista, ima dosta evroskeptika, ali još uvek nedovoljno da se ponovi put Velike Britanije. Gde, inače, ima dovoljno sumnjivaca da je istupanje iz Evropske unije bilo opravdano.
Pravda.ru