Najbogatiji čovek sveta i novi vlasnik Tvitera, Elon Mask, verovatno neće doneti „slobodu govora” na Tviter koju je obećao, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, izražavajući sumnju da bi se „puna paleta” mišljenja mogla izneti o bilo kom zapadnom društveni mediju
„Odnos Rusije prema ovoj kompaniji zasnovan je na delovanju ove kompanije, na cenzuri, selektivnim represivnim akcijama prema klijentima kompanije, na izobličavanju i manipulaciji informacijama“, rekao je Peskov u četvrtak.
„Da vidimo šta će biti pod novim vlasnikom. Sada, s obzirom da je reč o globalnoj kompaniji, već smo čuli zvanične glasove iz Evrope da tamo neće dozvoliti apsolutnu slobodu“, dodao je Peskov, očigledno misleći na upozorenje komesara EU za unutrašnje tržište Tjerija Bretona Masku.
Visoki zvaničnik EU upozorio je milijardera da ne bude previše opušten u moderiranju sadržaja, sugerišući da bi platforma mogla da se suoči sa kontinentalnom zabranom ako se ne pridržava pravila bloka.
EU je nedavno usvojila takozvani „Zakon o digitalnim uslugama“, paket propisa osmišljenih da primoraju platforme društvenih mreža da mnogo agresivnije nadziru svoj sadržaj i da bliže sarađuju sa regulatorima.
„Pozdravljamo sve. Otvoreni smo za sve, ali pod našim uslovima. Bar znamo šta da mu kažemo: Elone, postoje pravila. Nema na čemu, ali ovo su naša pravila. Ovde se ne primenjuju vaša pravila“, rekao je Breton za Fajnenšel tajms.
Elon Musk je u ponedeljak kupio platformu društvenih medija za neverovatnih 44 milijarde dolara, proglasivši sebe „apsolutistom slobode govora” i obećavši da će vratiti Tviter njegovim korenima kao „krilo slobode govora stranke slobode govora”.
„Sloboda govora je osnova funkcionalne demokratije, a Tviter je digitalni gradski trg na kome se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za budućnost čovečanstva“, rekao je Mask u izjavi u kojoj je najavljivao kupovinu.
Preduzetnik je samo dan kasnije razblažio retoriku, objašnjavajući da će platforma i dalje poštovati zakone koji ograničavaju određeni sadržaj.
„Pod ‘slobodom govora’ jednostavno mislim na ono što je u skladu sa zakonom. Ja sam protiv cenzure koja prevazilazi zakon“, objasnio je on. „Ako ljudi žele manje slobode govora, tražiće od vlade da donese zakone u tom smislu. Prema tome, prevazilaženje zakona je u suprotnosti sa voljom naroda.”
Izvor: Agencije / A. Chatten